BRATISLAVA – Prvý novorodenec stojí rodičov minimálne 20-tisíc. Detí sa u nás rodí stále menej a vlaňajšok bol v povojnovej histórii najslabší. Podobný problém majú aj vyspelé európske krajiny.
Mladé rodiny zvažujú, či mať deti, aj kvôli finančnému hľadisku – odrádza ich pohľad na cenu za kočík a predstava 2700-korunovej materskej. Napriek tomu sa u nás štát stará v porovnaní s inými krajinami o rodiny s deťmi nadštandardne, tvrdí bývalá ministerka práce a sociálnych vecí Oľga Keltošová.
Tento rok sa budú zvyšovať rodičovské príspevky a prídavky na deti dostane na rozdiel od súčasnosti každá rodina. Štát to bude stáť o 2,8 miliardy ročne viac ako doteraz. „Ale súhlasím s tým, aby sa vyplácali prídavky na deti pre všetky deti, súhlasím, aby sa zvýšil rodičovský príspevok. Otázkou je, či má sociálna poisťovňa dosť zdrojov,“ hovorí Keltošová.
V máloktorom štáte môže žena dostávať tri roky materský príspevok a málokde jej musí posledný zamestnávateľ po troch rokoch ponúknuť miesto. Podľa odborníkov si v západnej Európe a USA nemôže žena nárokovať ani na skorší odchod do dôchodku, ak si počas materskej vybrala zo sociálneho poistenia určité mesiace. Z jedného poistného systému jednoducho nemôžu čerpať výhody dvakrát.
„V Európe sú rodičovské príspevky a prídavky na deti rôzne. Závisia najmä od toho, ako dlho matka pracovala, čiže koľko vkladala do spoločnej pokladnice sociálneho poistenia. Obyčajne je to tak, že spodná hranica materskej dovolenky je šesť mesiacov, ktorú musí platiť zamestnávateľ. Ale aj v Európskej únii sú medzi jednotlivými krajinami rozdiely. Isté je, že u nás je systém veľkorysejší,“ tvrdí Keltošová.