ILUSTRAČNÉ FOTO - IT
Ochranu drevín a ich výrub rieši zákon
Pred ohradou našej záhradkárskej osady boli pred štyridsiatimi rokmi vysadené topole. Teraz však záhradkárom znepríjemňujú život, lebo sa im lámu konáre, korene sa ťahajú desiatky metrov a lístie devastuje záhradky. Nikto s tým však nič nerobí. Chcel by som vedieť, ako treba postupovať, aby stromy mohli byť už počas tejto zimy vyrúbané. Podotýkam, že úrad životného prostredia pristupuje k uvedenej veci macošsky aj napriek tomu, že stromy ohrozujú chatky i ľudské životy. P. H., Košice
Odpoveď, ktorá by mohla ozrejmiť riešenie tohto zrejme nie ojedinelého problému, sme hľadali na Slovenskej inšpekcii životného prostredia (SIŽP). Jej hovorca Michal Štefánek uviedol: "Ochrana drevín a podmienky, za ktorých je možný výrub drevín, sú stanovené v § 47 zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny a vo vyhláške č. 24/2003, ktorou sa tento zákon vykonáva. Podľa tohto zákona sa zakazuje poškodzovať a ničiť dreviny. Vlastník (správca, nájomca) pozemku, na ktorom drevina rastie, je však povinný sa o ňu starať, najmä ošetrovať ju a udržiavať.
Dreviny majú v sídlach a v nelesnatej krajine mimoriadny význam z hľadiska ochrany a tvorby životného prostredia, estetického rázu krajiny a dosiahnutia územného systému ekologickej stability. Súhlas, ktorý sa na výrub dreviny vyžaduje, môže v odôvodnených prípadoch vydať obec. Najprv však musí posúdiť ekologické a estetické funkcie dreviny, a vplyv na zdravie človeka.
Odôvodnenými prípadmi, za ktorých je možné vydať súhlas na výrub dreviny, je preukázanie zlého zdravotného stavu dreviny, z hľadiska ktorého je malá pravdepodobnosť jej prežitia, nevhodných hygienických podmienok v bytových a nebytových priestoroch alebo narušenie stability stavby koreňovým systémom dreviny. Z hľadiska dôsledného prístupu, posúdenia starostlivosti a udržiavania zdravej zelene v krajine vyplýva orgánu ochrany prírody veľká zodpovednosť.
V danom prípade teda treba posúdiť situáciu v širších súvislostiach (či nedochádza k ohrozovaniu života a zdravia občanov) a zvážiť prípadné orezanie suchých konárov. Čitateľovi preto odporúčame, aby sa s riešením tejto situácie obrátil na príslušnú obec, respektíve na miestny úrad." (mar)