Mala som uzavretú zmluvu o povinnom poistení vozidiel na dobu neurčitú. Keď mi pri povinnej emisnej kontrole rozbili motor (škoda bola tridsať tisíc korún) a poisťovňa odmietla úhradu, rozhodla som sa odísť do inej poisťovne. Keďže som podala výpoveď 73 dní pred platením, ktoré som platila štvrťročne, chcem vedieť, či poisťovňa má právo požadovať zaplatenie nejakej časti zo sumy, ktorú som platila. Štvrťročne som platila 1952 korún a oni teraz žiadajú za jeden mesiac 1125 korún. Musím sumu, ktorú žiada poisťovňa, uhradiť, keď sa necítim byť vinná?
Irena P.
Každý držiteľ motorového vozidla musí mať zo zákona uzatvorené povinné zmluvné poistenie škody spôsobené prevádzkou motorových vozidiel. Havarijné poistenie je dobrovoľné.
Problematiku povinného zmluvného poistenia upravuje zákon
č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení za škody spôsobené prevádzkou motorových vozidiel v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon"). Poistenie nie je viazané na konkrétnu osobu, ale vzťahuje sa na škodu spôsobenú vozidlom uvedeným v poistnej zmluve, za ktorú zodpovedá vodič používajúci v čase vzniku škodovej udalosti vozidlo. Poistenie zodpovednosti sa vzťahuje na každého, kto zodpovedá za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla uvedeného v poistnej zmluve.
Poistený má z poistenia zodpovednosti právo (podľa paragrafu 4 zákona), aby poisťovňa za neho nahradila poškodenému uplatnené a preukázané nároky na náhradu škody na zdraví a nákladov pri usmrtení, ako aj škody vzniknutej úhradou nákladov zdravotnej starostlivosti, dávok nemocenského poistenia a dávok dôchodkového poistenia, škody vzniknutej poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou veci, ušlého zisku, vynaložených nákladov spojených s právnym zastúpením pri uplatňovaní nárokov podľa predchádzajúcich bodov.
Uvádzate, že k poškodeniu motora na vašom vozidle došlo pri emisnej prehliadke. Z toho je zrejmé, že túto škodu ste nespôsobili vy, ale niekto iný. Škodová udalosť nemohla teda vzniknúť v zmysle povinného poistenia, pretože chýba podstatná náležitosť pre jej vznik, a tou je vaša zodpovednosť za škodu.
Poistná zmluva na povinné zmluvné poistenie sa uzatvára na dobu neurčitú. Klient má však právo vypovedať poistnú zmluvu v zmysle ustanovení Občianskeho zákonníka a Zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Poistným obdobím je jeden rok.
Čo sa týka vašej otázky zaplatenia nedoplatku na poistnom za jednomesačné obdobie, treba uviesť, že ten, kto s poistititeľom uzavrel poistnú zmluvu, je povinný platiť poistné za dohodnuté obdobie. Povinnosť platiť poistné vzniká odo dňa, keď poistiteľovi vznikla povinnosť plniť, teda od vzniku poistenia. Píšete, že ste dali výpoveď z poistnej zmluvy, ale nie je jasné, či ste to urobili ku koncu poistného obdobia alebo do dvoch mesiacov po uzatvorení poistnej zmluvy. To, že ste dali výpoveď 73 dní pred "platením" poistného, nekorešponduje so žiadnym z ustanovení, upravujúcich zánik poistenia citovaných právnych noriem.
Predmetné právne normy upravujú nielen ustanovenie dôsledkov zániku poistenia pred koncom doby, za ktorú bolo zaplatené poistné, ale aj právo poistiteľa na zaplatenie dlžnej sumy poistného za dobu do zániku poistenia pre neplatenie poistného. Na druhej strane zase uvedené právne normy zachovávajú poistenému právo na plnenie poistiteľa až do zániku poistenia, a práve preto má poistiteľ právo na poistné, ktoré mu patrí do zániku poistenia, a to aj s príslušenstvom tejto pohľadávky, t. j. s úrokmi z omeškania a s nákladmi spojenými s jej vymáhaním.