FOTO - TASR/AFP
Až k nám raz tento neviditeľný, celkom neznámy vírus dorazí, bude veľmi ťažké ho rýchlo zastaviť. Až sa tak stane, bude vás bolieť hlava, celé telo, neudržíte šálku čaju, budete sa kúpať vo vlastnom pote, nebudú vás zaujímať najnovšie správy, len lieky proti tejto pliage. Ležať budú politici aj ich hovorcovia. Príznaky vtáčej chrípky sú totiž takmer rovnaké ako pri klasickej chrípke: horúčka, suchý kašeľ, bolesť hlavy a bolesť svalov, ale môže sa pridružiť aj ťažký zápal pľúc, akútne sťaženie dýchania a iné príznaky, ktoré ohrozujú život.
Je však vôbec možné, aby v storočí, keď si veda a medicína trúfajú na nevídané veci, ľudia zomierali na chorobu, ktorú každý druhý z nás podceňuje a považuje za banalitu nehodnú vyležať? Veď chrípka je choroba, ktorá sa už celé stáročia periodicky opakuje.
V čom je teda problém?
Chrípkový vírus je majstrom premien a tvorí vždy nové a nové mutácie.
"Vírus chrípky je unikátny v tom, že je jeden z napremenlivejších, aké poznáme, takže človek si proti nemu nevie vyvinúť spoľahlivú obranu. Mení sa zo sezóny na sezónu, ale to sú malé zmeny. Pandémiu spôsobuje úplne nový subtyp, ktorý doteraz nie je známy a proti ktorému ľudstvo nie je imúnne. Navyše sa vie sťahovať z jedného živočíšneho druhu na iný a ustavične sa mu prispôsobovať," hovorí virológ RNDr. Gustáv Russ.
Nový variant chrípkového vírusu v minulosti vždy prichádzal nepravidelne - po desiatich až tridsiatich rokoch, a vždy mal katastrofálne dôsledky.
Kedy zaútočí teraz - nevedno. Všetci vo svete sa však zhodujú, že pripraviť sa treba. Zatiaľ posledná pandémia bola v roku 1977. Už by tu predsa mala byť.
Nie je to len humbug?
"Z histórie vyplýva, že ďalšia pandémia je za dverami," tvrdil už pred piatimi rokmi doktor Helmut Uphoff z Pracovnej skupiny pre chrípkové ochorenia v Nemecku. Na základe skúseností z minulosti mala pandémia spôsobená novým vírusom už dávno nastať. Nie je to teda len zbytočný humbuk, nahrávajúci výrobcom liekov proti chrípke a očkovacích látok?
"Pandémia chrípky je reálnou hrozbou. Nový subtyp sa nepochybne objaví. Je to len otázkou času. Nikto však nedokáže povedať, kedy," hovorí epidemiologička MUDr. Zuzana Krištúfková z Úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.
Bude to ako počas španielskej chrípky?
Ak ľudia nebudú včas očkovaní vakcínou proti vtáčej chrípke, teoreticky môže vypuknúť podobná tragédia ako v roku 1918. Vtedy sa novým podtypom chrípkového vírusu A, tzv. španielskou chrípkou nakazilo 500 miliónov ľudí. Čísla o úmrtiach sa značne rozchádzajú, najčastejšie tvrdia, že zahynulo 20 miliónov, niektoré udávajú 40, či dokonca 50 miliónov.
Obrovské nebezpečenstvo úplne nového typu chrípkového vírusu spočíva v tom, že ľudská populácia proti nemu v priebehu života nikdy nemohla získať protilátky.
V čom sme teraz na tom horšie a v čom lepšie
Podľa zachovaných dokumentov boli lekári v roku 1918 úplne bezmocní. Ľudia sa vtedy pokúšali ochrániť nosením tvárových masiek, úrady museli prerušiť činnosť, kostoly, školy, kiná, divadlá boli zatvorené, mŕtvoly ležali nepochované v opustených bytoch. Treba si však uvedomiť, že ľudia po prvej svetovej vojne boli vyčerpaní a zoslabnutí.
Šírenie novej pandemickej chrípky bude určite rýchlejšie. Prvá vlna španielskej chrípky sa rozšírila po svete za šesť mesiacov. Dnes vo všetkých končinách štartujú medzikontinentálne liedadlá so stovkami pasažierov na palube. Ak niekde vznikne nebezpečný subtyp vírusu, bude asi otázkou niekoľkých hodín, kedy by sa nakazil celý svet. V tom sme na tom horšie.
Vtedy bude treba začať vyvíjať vakcínu proti vtáčej chrípke, všetko nasvedčuje tomu, že sa to určite podarí. V tom sme na tom lepšie.
Národný pandemický plán a vakcíny
Jedno je tiež isté. Ak už bude vakcína na svete a bude aj na Slovensku, bude o ňu boj. Koho skôr očkovať? Starých, deti, zdravotníkov či politikov? Národný pandemický plán Slovenska, ktorý sa neustále dopĺňa, obsahuje opatrenia, ktoré treba urobiť v medzipandemickom období, teda skôr, než príde pohroma. Napríklad v každom okrese musia riaditelia nemocníc urobiť plán reprofilizácie lôžok, tak aby v prípade nevyhnutnosti mohli prijímať ľudí so zápalmi pľúc či inými komplikáciami chrípky, rozvrhnúť plán služieb, mobilizácie zdravotných pracovníkov a mnohé ďalšie opatrenia.
Tento týždeň sme sondovali u zdravotníkov:
"Zatiaľ nepoznám žiaden pandemický plán, ale určite by sme potrebovali nové odsávačky na hlien a mnohé iné prístroje. Niektoré, čo máme, by už patrili do zberu," hovorí sestrička z detského oddelenia nemocnice na Kramároch.
Podľa pandemického plánu bude treba zabezpečiť plynulé dodávky liekov, vitamínov a očkovacích vakcín. Čo si myslia lekárnici?
"Vitamínov je dostatok, očkovacie vakcíny proti bežnej chrípke sú už väčšinou vypredané, ale objednávajú sa nové."
Čo ešte bude riešiť pandemická komisia
Vznik pandémie ochromí vždy aj ostatné odvetvia hospodárstva či verejného života, napríklad aj energetiku či hromadnú dopravu. Bude nevyhnutné stanoviť priority, ktoré skupiny obyvateľstva majú byť prvé očkované, aby sa predišlo úmrtiam, ale zachoval sa aj chod národného hospodárstva - aby bola energia, plyn, pitná voda, zásobovanie potravinami, veci dôležité pre život, policajti, hasiči, vojsko a, samozrejme, zdravotníci. Pandemická komisia určí, koľko očkovacej látky bude treba a v akom poradí budú ľudia očkovaní.
Vypracovaný je scenár po vypuknutí pandémie.
Medzi opatrenia patrí aj vytipovanie plôch pre prípadné pochovávanie ľudí, ktorí zomrú na chrípkové ochorenie. "Poučiť sa musíme z histórie, keďže v roku 1918 zomreli na chrípkovú pandémiu milióny ľudí," povedal hlavný hygienik Slovenska MUDr. Ivan Rovný, ktorý nedávno odstúpil - vraj práve kvôli vtáčej chrípke.
Zdravší má väčšiu šancu
Ako to celé rozumne zvládnuť? Niekto si robí žarty, iní sa už zásobujú drahými antivirotikami. Internista Igor Martuliak napríklad radí: "Áno, ide to do dvoch extrémov. Robiť veľkú paniku je hlúposť, ale aj ľahostajnosť a žartovanie na túto tému je nepatričné. Ťažko mi je radiť, či sa predzásobiť antivirotikami, keď nevieme, kedy vtáčia chrípka udrie. Vo všeobecnosti možno poradiť, že akýkoľvek vírus by zdravého človeka, ktorý sa neničí rôznymi extrémami, nemal napadnúť a ak ho napadne, ochorenie by nemalo mať ťažký priebeh. Ťažká infekcia je vždy boj. Kto je zdravší, má vždy väčšiu šancu prežiť ako oslabený človek."
Pomôže nám podtlaková jednotka?
Minister Zajac sa chváli, že sme jednou z krajín, ktorá je najlepšie pripravená na chrípku, lebo máme podtlakovú jednotku. Čo je to?
Špeciálna podtlaková jednotka je určená na izoláciu pacientov s vysoko nákazlivými ochoreniami. Pracovisko je na Klinike infektológie a geografickej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou na bratislavských Kramároch. Je jediné v celej strednej a východnej Európe. Pracovisko sa má starať o pacientov s takými fatálnymi ochoreniami, ako je SARS, variola či vtáčia chrípka. Personál sa v priestore pohybuje v špeciálnych skafandroch, jednotka je vzduchotesne uzavretá. Teraz je v útlmovom režime, po ohlásení príjazdu infekčného prípadu, napríklad z letísk, sa však počas niekoľkých desiatok minút zmobilizuje do plnej prevádzky. Jednotka má dve lôžka a v prípade potreby sa dajú pridať ďalšie dve. Ľudia si už dnes šepkajú, že to bude pre Zajaca a Dzurindu.
Čo nám určite pomôže a neuškodí?
Osem dobrých rád:
1. zaočkovať sa proti sezónnej chrípke, najmä chronickí pacienti
2. posilňovať vlastný imunitný systém, dožičiť si dostatok spánku a pokiaľ možno nestresovať sa
3. brať len minimálne nevyhnutné lieky, lebo napríklad antibiotiká riešia okamžitý problém, ale poškodzujú našu vnútornú flóru a imunitu
4. vyhnúť sa cigaretám: fajčiarom sa predlžuje zotavovanie o celú štvrtinu
5. vyhýbať sa podchladeniu: lebo dočasne oslabuje imunitu
6. športovať
7. zlepšiť hygienické návyky: vírusy sa šíria najmä kýchaním, držia sa niekoľko hodín vo vzduchu miestnosti a na hladkých povrchoch - kľučky a tyče v MHD
8. ruky si treba umývať pravidelne a dôkladne: nedotýkať sa rukami tváre, lebo hlavné vstupné brány sú nos a oči, o niečo menej ústa.
Malý manuál k vtáčej chrípkeZostavili sme ho z odpovedí lekárov, hygienikov, epidemiológov a lekárnikov
Prečo nás tak strašia vírusy chrípky?
Lebo sú rýchle. Nech už urobíme hocičo, vírusy chrípky sú vždy rýchlejšie. Jeden mililiter sekrétu z dýchacích ciest obsahuje viac ako milión vírusových častíc. Stačí si pretrieť oči infikovanou rukou a máte chrípku. Odpijete si z pohára chorého kolegu alebo telefonujete z telefónu, do ktorého práve kašľal a kýchal. Suchý hlien zachytený na vreckovke nachladnutého majiteľa môže zostať dlho infekčný a dokonca znova nakaziť pôvodného postihnutého.
Komu najviac hrozí nákaza?
Jednoznačne najviac sú ohrození ľudia, ktorí by mohli prísť do styku s nakazenou hydinou. Pri pandémii by sa však choroba šírila populáciou takmer rovnako ako dnes bežná chrípka, pandemický vírus by sa šíril ako klasická chrípka - kvapôčkovou infekciou.
Existuje vakcína proti vtáčej chrípke?
Zatiaľ nie. Keby pandémia naozaj vypukla, záležalo by na každom dni. Boj s ňou nie je možný, kým nie je jasné, aký typ vírusu ju spôsobil. Každá doterajšia očkovacia látka je totiž bezbranná. Hneď ako sa podarí izolovať neznámy vírus, začne sa príprava na výrobu očkovacej látky. Môže to trvať niekoľko mesiacov, možno aj pol roka.
Čo robiť, kým sa vakcína vyvinie?
K dispozícii sú antivirotiká. Ide o lieky Tamiflu a Relenza. Obidva sú na lekársky predpis, ktorý môže vystaviť všeobecný lekár. Odborníci sa však skôr prikláňajú k antivirotiku Tamiflu, ktoré má asi 70-percentnú účinnosť. Doba použiteľnosti Tamiflu je päť rokov, čo môže byť pre jeho majiteľov výhodou, ak sa vtáčia chrípka tento rok neobjaví, je však tiež možné, že sa pandémia neobjaví ani do piatich rokov. Antivirotiká možno podávať aj preventívne, to sa však odborníkom javí ako zbytočné a najmä nákladné. V susednom Česku sa ním zásobujú aj celé rodiny.
Je liek dostupný aj na Slovensku?
V lekárňach momentálne nie je, ako nám však povedal zástupca výrobcu lieku na Slovensku, vzhľadom na výrobné kapacity a stúpajúci dopyt po antivirotikách si možno objednať liek v lekárni pre osobnú spotrebu v dostatočnom časovom predstihu, minimálne tri mesiace.
Liek Tamiflu stojí vyše 1280 korún, rovnako aj sirup pre deti. Jedno balenie stačí na desať dní. Pri nakazení treba podávať liek päť až desať dní. Liečbu treba začať minimálne dva dni po styku s nakazenou osobou alebo po prejavení prvých príznakov.
Pomáha očkovanie proti bežnej chrípke?
Nie. Vtáčia chrípka a klasická spadajú do inej kategórie vírusových ochorení. Ak sa zaočkujete proti sezónnej chrípke, pomôže vám proti nej, ale nie proti vtáčej. Očkovanie má však význam najmä u oslabených ľudí. Existuje totiž obava, že práve v tele ľudí, ktorým by inak hrozil komplikovaný priebeh bežnej chrípky, by sa vírus mohol zmeniť na nebezpečnú pandemickú formu, preto je dôležité zabrániť, aby dostali aj tú "obyčajnú" chrípku.
Treba prestať jesť kuracinu a vajcia?
Zatiaľ sa nepreukázalo, že by sa vírus šíril konzumáciou mäsa, doteraz nakazení ľudia sa nakazili priamo od zvierat. Odborníci tvrdia, že je bezpečné jesť hydinové mäso aj vajcia, ak sú dobre tepelne spracované.