FOTO |
Hradov a zámkov je vo Francúzsku požehnane, sú však ľudia, ktorým sa to ešte máli. V srdci Francúzska, na okraji Burgundska, totiž vyrastá nový hrad Guédelon, ktorý sa po dokončení bude na nerozoznanie podobať svojim príbuzným z 13. storočia. Navyše ho stavajú historickými metódami (okrem využívania práce nevoľníkov), preto si na jeho dokončenie budeme musieť ešte chvíľu počkať - "kolaudácia" je naplánovaná na rok 2023.
Tento bláznivý nápad dostal asi pred desiatimi rokmi Michel Guyot, ktorý v 80. rokoch kúpil a zreštauroval zámok v neďalekom Saint-Fargeau. Spočiatku ho vraj mali za blázna, ale postupne sa mu podarilo získať podporu odborníkov a benevolenciu úradov a stavba sa mohla začať. Stavia sa na jeho pozemku, všetok materiál je miestneho pôvodu. Základný kameň bol položený v lete 1997 a od ďalšieho roku sú pri stavbe stále prítomní zvedaví návštevníci, čo je veľmi dôležité, pretože všetky náklady sa kryjú zo vstupného a predaja suvenírov.
Prísť do Guédelonu znamená uskutočniť cestu v čase. Naše storočie sa končí pokladnicou, ďalej je už stredovek. Chlapi v kutniach prepásaných hrubými povrazmi rozbíjajú kladivami a klinmi pieskovcové balvany. Ozýva sa ťukanie do dlátok - to kamenári tvarujú kamene do stien. Materiál preváža konský povoz. Pri stene hlavnej veže šliape muž vo veľkom kolese a vyťahuje tak pomocou kladky náklad kameňov murárom. Neďaleko sa osekávajú kmene stromov, na ďalšom konci sa vyrábajú povrazy. Sú tu hrnčiari, košikári aj pec na tavenie železa, z ktorého kováči robia všetky používané nástroje.
Hrad po ôsmich rokoch už začína nadobúdať obrysy. Obvodové steny sú po celej dĺžke vytiahnuté najmenej do štyroch metrov, jedna z rohových veží je vysoká desať metrov a hlavná veža je ešte vyššia. V budúcej "obytnej časti" sa dá po točitom schodisku vyjsť na poschodie. Po dokončení bude hlavná veža merať 25 metrov.
Postupuje sa podľa plánov, na ktorých spolupracujú odborníci na stredovekú architektúru. Pre ďalších nadšencov stredoveku je Guédelon príležitosťou vidieť, ako to mohlo vyzerať. Mnohí z nich sa na stavbu hlásia ako dobrovoľníci. Hrad má popri vedeckej aj sociálnu dimenziu, pretože tu našlo zamestnanie asi päťdesiat miestnych ľudí. Ich pracovné podmienky sa však od tých stredovekých predsa len líšia. Pracuje sa osem hodín ako všade inde, kamenári si chránia oči okuliarmi, občas, aj keď zriedka, kazia dojem stredoveku moderné prilby. Záujem o Guédelon rastie. V roku 1999 sa tam prišlo pozrieť 90-tisíc ľudí, vlani už
220-tisíc. Keď zoberieme do úvahy, že lístok stojí sedem eur (asi 270 korún), prídeme na to, že to možno až taký bláznivý nápad nie je.
FOTO - ČTK |