Súčasťou sexuálnej výchovy je aj zdravotná osveta, nenásilne a s humorom zdôrazňujúca, aké dôležité je aj pre chlapcov dodržiavať osobnú hygienu. |
Konferenciu vo Vysokých Tatrách so záujmom sledovala Holanďanka Teun Visserová, ktorá so Spoločnosťou pre plánované rodičovstvo úzko spolupracuje. Jej referát vzbudil zaslúženú pozornosť, pretože Holandsko je svetovou špičkou v pokrokovosti sexuálnej výchovy. Výsledkom je, že patrí k štátom s najnižším počtom interrupcií, donedávna mu dokonca patrilo prvenstvo.
Pre zaujímavosť, kým u nás výchova k manželstvu a rodičovstvu zahŕňa zhruba päť - šesť okruhov, u nich sa rozoberá skoro päťdesiat tém. My sa nevieme dohodnúť, na aké informácie majú deti právo, kým oni už riešia sexuálne problémy nepočujúcich, nevidiacich, telesne či mentálne postihnutých.
Holandský prístup je založený na troch základoch. Po prvé na princípe práva. Mladí ľudia majú právo na informácie, sexuálny život a tiež právo o tom hovoriť. Druhý princíp je uznanie ich potrieb, že sexualita mladistvých existuje. A po tretie - dať mládeži možnosť vyjadriť sa, čo by chceli o sexualite vedieť a aká forma je pre nich najzaujímavejšia.
Holandský pohľad na sexualitu je od základu zbavený predsudkov. Vidno to aj na tom, že kým u nás hovoríme v súvislosti so sexom najmä o problémoch sexuálneho života, u Holanďanov prevažuje pozitívny prístup, hovoriť viac o tom, čo je na sexualite dobré a príjemné. Kým z našich dotazníkov vyplynulo, že rodičia sú takmer poslední, od koho deti získavajú informácie o sexe, v Holandsku je samozrejmosťou rozprávať sa na túto tému. No a kým my riešime, či má ôsmak vedieť, čo je to klitoris, oni začínajú na školách so sexuálnou výchovou vo veku osem - deväť rokov.
Tam, kde sme my dnes, boli Holanďania zhruba pred štyridsiatimi rokmi. Kadiaľ sa uberala ich cesta? Cielenými dialógmi s politikmi a predstaviteľmi cirkvi. Podarili sa im dve, pre Slovensko zatiaľ nevídané veci. Jednak sa dohodli so všetkými existujúcimi cirkvami na tom, čo všetky deti majú z tejto oblasti vedieť. A po druhé, holandská vláda si uvedomila, že keby si štát nechal dozor nad sexuálnou výchovou, vždy by boli problémy, pretože vo vláde sú rôzne strany s rôznymi názormi. Rozhodli sa preto vyčleniť ju spod svojej kompetencie a odovzdať do rúk odborníkom. Kedy sa týmto chodníčkom podarí vykročiť aj Slovensku?