Včera oslávil šesťdesiatku legendárny ruský režisér a herec Nikita Michalkov, držiteľ Oscara a dvoch benátskych Zlatých levov. Za posledných tridsať rokov sa podieľal na mnohých filmoch o svojráznej ruskej duši, medzi nimi bol aj najdrahší ruský film všetkých čias - Sibírsky Barbier (1998).
V poslednom čase sa svetovo uznávaný režisér prezentoval hlavne ako herec - stvárnil jednu z hlavných úloh vo filme Filipa Jankovského Štátny radca a zahral si v dvoch filmoch Alexeja Balabanova. Teraz chce začať zasa filmovať a odmieta ponuky fanúšikov, aby kandidoval na ruského prezidenta napriek tomu, že o tom už uvažoval. Chcel by nakrútiť remake amerického filmu Sidneya Lumeta Dvanásť rozhnevaných mužov. Svoju verziu chce posadiť do nepokojného Čečenska a hovorí, že má stále dosť tvorivej sily.
Michalkov nie je len herec a režisér, veľa času venuje ruskému Fondu rozvoja kultúry a predsedníctvu v Zväze kinematografov Ruska, aj keď na tomto poste čelí kritike mladších tvorcov.
Tom Petty oslavuje
Vo štvrtok oslávil 52. narodeniny americký spevák a gitarista Tom Petty. Preslávil sa melodickými rockovými skladbami, ktoré však nepadajú za hranicu gýča a drží si stále tvrdý rockový štýl. Petty sa hudbe začal venovať už v mladosti, prešiel niekoľkými skupinami a zlom v jeho kariére nastal založením formácie The Heartbreakers v polovici 70. rokov. Asi najväčší úspech zožal skladbami Full Moon Fever (1989) či Into The Great Wide Open (1991). Petty spolupracoval s hviezdnou skupinou Traveling Wilburys, v ktorej sa okrem neho zišli aj George Harrison, Roy Orbison, Bob Dylan a Jeff Lyne.
Donna z Beverly Hills sa rozvádza
Hviezdna Donna (Tori Spellingová) z amerického televízneho seriálu Beverly Hills 90210 sa bude po roku manželstva rozvádzať. Jej krátkodobý manžel, herec Charlie Shanian požiadal minulý týždeň o rozvod a žiada finančné vyrovnanie. Herečka, ktorá sa na výslnie dostala aj vďaka svojmu otcovi a producentovi Aaronovi Spellingovi, sa so svojím manželom zoznámila v roku 2002 počas nakrúcania jeho romantického filmu Možno si to ty, láska v Los Angeles. Zosobášili sa v júli 2004.
Zomrel skladateľ Baker Knight
Minulú stredu zomrel vo veku 72 rokov americký skladateľ Baker Knight. V rokoch 1950 - 1970 napísal takmer tisíc piesní. Jeho melódie spievalo viac ako 40 spevákov vrátane Franka Sinatru. Elvis Presley nahral jeho The Wonder of You, Dean Martin bol interpretom skladby Somewhere There's a Someone, ako aj That Old Time Feelin. Ricky Nelson a Paul McCartney s desaťročným odstupom naspievali Knightovu známu melódiu Lonesome Town. Autor slávnych melódií sa naučil hrať na gitare počas svojho pôsobenia v letectve. V roku 1956 založil rockovú kapelu s názvom Bake Knight and the Knightmares. Po rozpade skupiny sa Knight presťahoval do Los Angeles kvôli filmovej úlohe, ktorá sa však nikdy nezrealizovala. Keď sa v roku 1985 vrátil do Birminghamu, začal trpieť aragofóbiou (strach z otvorených priestranstiev) a príznakmi chronického únavového syndrómu, čo prekazilo jeho ďalšiu tvorbu. Knight po sebe zanechal dcéru Tuesday a syna Thomasa Bakera.
Architekt sovietskej perestrojky už nežije
V utorok vo veku 81 rokov zomrel Alexander Jakovlev, pokladaný za kľúčového architekta perestrojky v bývalom Sovietskom zväze. Jakovlev, ktorý vstúpil do politbyra ústredného výboru komunistickej strany v polovici 80. rokov, stál na čele úsilia Michaila Gorbačova o podporu otvorenosti a slobody tlače a zohral významnú rolu pri snahách o liberalizáciu spoločnosti a odhalenie zločinov sovietskeho režimu z minulosti.
Zomrel Miro Procházka
V utorok zomrel novinár, spisovateľ a prekladateľ Miro Procházka. Bol autorom viacerých básnických zbierok, kníh reportáží, rozhlasových hier, venoval sa i divadelnej, filmovej a literárnej kritike, publicistike. Narodil sa 1. augusta 1921 v Žiline. Štúdium na Vysokej škole obchodnej absolvoval v roku 1945. Jeho prvá zbierka Vejárom tvojich mihalníc vyšla v roku 1943. Bol redaktorom Kultúrneho života, od roku 1980 šéfredaktorom Filmu a divadla. Písal aj state do výtvarných publikácií, napríklad Bratislava očami maliarov (1954) či Grafická tvorba Vincenta Hložníka (1955). Jeho kniha Arrivederci Roma (1961) je denníkom z rímskej olympiády, doplneným o postrehy z každodenného života Talianov, v Moste cez rieku Inn píše o Zimných Olympijských hrách v Innsbrucku i kráse Álp. V oblasti dramatickej tvorby debutoval rozhlasovou hrou Kráľovstvo za šesták v roku 1953. Napísal niekoľko divadelných hier aj kabaretný muzikál Aj tak sa môže (1959). Jeho manželkou bola herečka Mária Kráľovičová.