V libanonskom Bejrúte je výnimočný stav hoci oficiálne ho úrady nevyhlásili. Opevnenie vystavali pred sídlom prosýrskeho prezidenta Emila Lahúda, aj úradmi OSN v krajine. Libanon včera čakal na správu vyšetrovateľa OSN o februárovej vražde expremiéra Rafíka Haríriho. Jej obsah totiž môže krajinu, ktorá sa spamätáva z 29 rokov sýrskej okupácie, uviesť do chaosu.
Za vraždou expremiéra a 20 ďalších ľudí z jeho kolóny totiž zrejme stála bývalá vládna moc.
Napätie bolo cítiť aj v Sýrii. Správa, ktorú včera generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi odovzdal vyšetrovateľ Detlev Mehlis, podľa viacerých zdrojov z Haríriho vraždy viní okrem zatknutých príslušníkov libanonských tajných služieb aj Sýriu. Dlhotrvajúce podozrenia Sýria odmieta. Objavili sa však informácie, že do atentátu bol zapojený aj švagor prezidenta Bašíra Assada.
Dnes by správu mali doručiť členom Bezpečnostnej rady OSN. Tá môže na Sýriu uvaliť sankcie. Podľa denníka Washington Post Američania a Francúzi už pripravujú protisýrsku rezolúciu. Zatiaľ medzi nimi nepanuje zhoda. Američania presadzujú širšie požiadavky - nezasahovanie do záležitostí Libanonu, koniec podpory palestínskych teroristov či militantov v Iraku. Francúzi sa chcú obmedziť na sýrsko-libanonské vzťahy. To, že rezolúcia vzniká ešte pred oficiálnym zverejnením správy podľa analytikov naznačuje, že Sýria skutočne bola v pozadí Haríriho vraždy. Ten žiadal ukončenie pobytu sýrskych vojsk v Libanone.
Mnohé napovedá aj nedávna samovražda ministra vnútra a bývalého šéfa sýrskych tajných služieb v Libanone Gházího Kanaana. Vypočúvali ho v súvislosti s Haríriho vraždou, potom sa zastrelil. Arabské médiá však tvrdili, že si na stole v kancelárii našiel nabitú zbraň. To mal byť jasný signál, aby sa zabil.
Sýria medzitým tvrdo lobuje v Rusku, ktoré má v Bezpečnostnej rade právo veta a so sýrskym režimom dobré vzťahy. Americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová na svojom poslednom turné spojencov zasa požiadala o podporu v tlaku na Sýriu. O umravnenie režimu prezidenta Assada sa snažili aj Egypt a Saudská Arábia, Damask bol neústupný.
Hoci Američania nevylúčili možnosť vojenskej akcie proti režimu, ktorý patrí na Bushovu os zla, aj pre problémy v Iraku sa snažia o diplomaciu. Sýria však informácie, že s Američanmi vyjednáva o zmiernení tlaku výmenou za vydanie ľudí zapojených v Haríriho vražde, popiera.
JANA MIKUŠOVÁ