BRATISLAVA - Až 40 percent koncesionárov sa podľa rozhlasu a televízie vyhýba plateniu koncesií, čím obom médiám vznikajú stomiliónové straty. Rozhlas včera rozposlal približne 253-tisíc výziev na úhradu nedoplatkov. Výzvu dostanú tie domácnosti či podnikatelia, ktorí sú v evidencii koncesionárov rozhlasu, ale neplatia.
Firma BSP Lawyer Partners s. r. o., ktorú si rozhlas na vymáhanie nedoplatkov najal, v prípade, že neplatiči na výzvu nebudú reagovať, dá podania na súd. Pri súde sa k nezaplatenej sume pripočítajú aj poplatky z omeškania a ďalšie náklady spojené so súdnym konaním. Mesačný koncesionársky poplatok za rozhlas je 40 korún, v prípade dôchodcov je to 20 korún. Mesačný poplatok za omeškanie je v prípade fyzických osôb 5-tisíc a v prípade právnických 15-tisíc korún.
Podľa ekonomickej riaditeľky rozhlasu Hildy Gajdošovej audit, ktorý si objednali, ukázal, že za tri roky sa nedoplatky evidovaných koncesionárov vyšplhali približne na 90 miliónov korún. Ak by platili aj tzv. čierni poslucháči, teda tí, ktorí vôbec nie sú prihlásení, rozhlas by mal podľa nej ročne o 400 miliónov korún viac.
Podobný spôsob vymáhania nedoplatkov na koncesiách použila Česká televízia, ktorá z vyše pol milióna pohľadávok vymohla polovicu. Akcia priniesla aj približne 70-tisíc nových koncesionárov.
Podrobnosti nového návrhu koncesionárskeho zákona, na ktorom sa zhodli Slovenský rozhlas i televízia, nie sú zatiaľ známe. STV ani SRo nechcú zákon konkretizovať skôr ako ho prerokujú na politickej úrovni.
Podľa člena manažmentu STV Branislava Zahradníka platiť by mala každá domácnosť, respektíve každý obytný priestor, pričom by sa povinnosť neviazala na vlastnenie prijímača. Právnické osoby by mali platiť podľa počtu zamestnancov alebo podľa počtu prijímačov.
Zákon STV konzultovala ešte s bývalý riaditeľom SRo Jaroslavom Rezníkom, podľa Zahradníka je však nastavený racionálne a vecne, takže ani nový riaditeľ rozhlasu by sa nemal postaviť proti jeho filozofii.
(zu, sita)