Neobvykle teplé dni počas uplynulého týždňa zmiatli aj obyvateľov kostolnej veže v Krásnohorskom Podhradí - netopiere druhu podkovár. FOTO PRE SME - ŠTEFAN MATIS |
Medzi najvýznamnejšie letné úkryty netopierov vytvorené človekom na území Národného parku Slovenský kras patria kostolné veže v Krásnohorskom Podhradí a v Rochovciach v okrese Rožňava. V oboch žijú od jari do jesene početné kolónie zákonom chráneného okrídleného cicavca. Práve tu rodia a odchovávajú mláďatá, s ktorými sa na prelome septembra a októbra sťahujú do podzemných zimovísk.
Začiatkom minulého týždňa ochranári zo Správy Národného parku Slovenský kras a zo Strediska environmentálnej osvety Bambi z Moldavy nad Bodvou odstránili z oboch kostolných veží približne 900 kilogramov trusu ich obyvateľov. V Krásnohorskom Podhradí ochranárov prekvapilo približne 30 jedincov podkovára. "V tomto čase už zvyknú byť veže prázdne. Zrejme aj ich pomýlili neobvykle teplé dni," hovorí chiropterológ Štefan Matis. Netopierom sa venuje viac ako desať rokov.
Veža tunajšieho kostola je útočiskom pre približne 900 jedincov podkovára južného, podkovára veľkého a netopiera brvitého. Vežu evanjelického kostola v Rochovciach obýva kolóna 1400 jedincov netopiera obyčajného a netopiera brvitého. Obyvatelia oboch obcí si na živočícha, z ktorého má väčšina ľudí neopodstatnené obavy, zvykli.
Kostolníčka Eva Barciová z Rochoviec si už vežu bez ich prítomnosti nevie ani predstaviť: "Žijú tu možno odvtedy, ako bol kostol postavený. A ten má tristo rokov. Či sa ich bojím? To skôr oni mňa. No rešpektujem ich prítomnosť. Do veže chodíme len v najnutnejších prípadoch, aby sme ich nerušili." Guáno, teda trus netopierov, používa na hnojenie: "Je to vynikajúce hnojivo. Odkedy ho používame, máme trávnik, ako nikdy predtým," hovorí kostolníčka.
Ochranári v minulých rokoch vyčistili veže na kostoloch v Sačurove, Drnave, Vyšnej Kamenici a Hosťovciach. "Nahromadený trus môže časom zapáchať. Správcovia či majitelia budov často riešia tento problém zamedzením prístupu netopierov do podkrovia montážou drôteného pletiva alebo žalúzií do vletových otvorov. Tým pádom stratia úkryt, ktorý využívalo možno niekoľko generácií netopierov pred nimi," hovorí Matis.