Nadnes pozvali republikáni do Kongresu viacero konzervatívnych blogerov. Priamo z Kapitolu majú písať svoje postrehy. Kongresmani im budú pripravení povedať všetko, čo ich zaujíma. Pravdepodobne viac, ako povedia klasickým novinárom. Blogy sú stále silnejšie a politici to cítia.
Blogujúcich kongresmanov zatiaľ nie je veľa. Z viac ako 500 zákonodarcov na internete zverejňuje svoje zážitky, postrehy, komentáre len asi 20. Aj to nie vlastnoručne. Za mnohých píšu blogy ich asistenti.
Práve asistenti otvorili blogom dvere do Kongresu. Sú to väčšinou mladí ľudia, ktorí však majú veľký vplyv. Na rozdiel od asistentov našich poslancov pracujú vo väčších tímoch. Pripravujú pre svojho kongresmana politické pozície, dodávajú mu argumenty, stretávajú sa s lobistami.
Najčastejšie sa politici prostredníctvom blogov snažia opísať svoj program a odkryť niečo zo zákulisia veľkej politiky. Je to pokus ukázať voličom vo vlastnom obvode, aké to majú ťažké. Republikán John Schwarz píše týždenné sumáre o hlasovaní v Snemovni reprezentantov, demokratický senátor Patrick Leahy opisuje dianie v Senáte. Ďalší kongresmani okrem zážitkov z Kapitolu pridávajú vzrušujúce reportáže z ciest do Afganistanu či Iraku.
Iní z času na čas prispejú na vychytené blogy novinárov, ako je napríklad Huffington Post. Práve tu sa o politike píše podstatne otvorenejšie a voľnejšie ako v klasických tlačených médiách. Sú to blogeri, kto môže prichádzať aj s klebetami, ktoré si šušká celý Washington, nik ich však nepotvrdil. Včera napríklad písali, že v Bielom dome uvažujú o stiahnutí viceprezidenta Dicka Cheneyho, lebo jeho poradca Lewis Libby je príliš namočený do kauzy vyzradenia tajnej agentky CIA. Namiesto Cheneyho by sa vraj viceprezidentkou mohla stať ministerka zahraničia Condoleezza Riceová.
"Blogeri radi nakopnú klasické médiá," hovorí mediálny analytik denníka The Washington Post Howard Kurtz. Podľa neho k nim majú síce novinári stále mierny odpor, lebo obsah ich textov nik nekontroluje a vyznať sa v záplave blogov je takmer nemožné. "Niektorých blogerov však začali uznávať aj mainstreamoví novinári," tvrdí Kurtz.
Podľa neziskovej nadácie Congressional Management, ktorá sa snaží vzdelávať kongresmanov, sú blogy budúcnosťou. "Kto z kongresmanov nebloguje, dobrovoľne si necháva utiecť vlak. Je to príležitosť hovoriť priamo k voličom, virtuálne úplne zadarmo," povedal denníku The New York Times zástupca riaditeľa nadácie Brad Fitch.
Autor: Washington