jednotlivé finančné produkty, ale aj služby a aktuálne správy.
Elektronické obchodovanie, alebo on-line investovanie získava na popularite. Stále viac investorov používa internet za účelom manažovania osobných financií a investícií, no je dôležité si zapamätať, že ide len o nástroj. Podstatné pre investície - hlavne ak investori vstupujú do virtuálneho priestoru - sú vedomosti zo základov súkromného finančníctva, dobré rozhodovacie schopnosti a chápanie potenciálnych rizík.
predtým než investujete:
- stanovte si investičné ciele
- musíte vedieť, čo idete kupovať
- uvedomte si riziká
On-line investor
Vďaka neustálemu vývoju technológií si môžu investori spravovať vlastné investície on-line. On-line obchodovanie môže byť síce dobrou skúsenosťou, ale nemusí byť vhodné pre každého. Či už spravujete vlastné investície sami prostredníctvom internetu alebo v osobnej spolupráci s brokerom či investičným poradcom, podstatné je, aby ste vedeli aký typ cenných papierov kupujete, ako prispievajú k plneniu vašich investičných cieľov, a takisto, aby ste mali informácie o rizikách, ktoré sú spojené s každou investíciou.
On-line obchodovanie
a krátkodobý investor
Niektorí investori používajú internet na obchodovanie často s nádejou, že budú profitovať z prudko meniaceho sa trhu. I keď možnosť rýchlych investícií môže niektorých investorov lákať, táto stratégia je riskantná. Nestálosť trhu, chybné či nepresné informácie o očakávaných zmenách pri cenách akcií, a oneskorené uskutočnenie on-line obchodov môže viesť k finančným stratám.
On-line obchodovanie
a dlhodobý investor
Investori môžu obchodovať s cennými papiermi on-line v rámci dlhodobého investičného plánu. Niektorí z nich sledujú pohyby cenných papierov on-line a potom urobia obchody bez profesionálnej pomoci.
Iní investori používajú internet na manažovanie niektorých svojich investícií a potom svoje kroky konzultujú s brokerom, alebo investičným poradcom, ktorí im pomáhajú zmanažovať zvyšok ich portfólia.
Ako sledovať vlastné
investície
Či už spolupracujete s brokerom, poradcom, alebo obchodujete sami, mali by ste vždy monitorovať svoje investície. Tým, že ich sledujete, môžete predísť malým chybám, skôr než sa z nich stanú veľké problémy. Môžete sa chrániť tak, že podniknete nasledujúce kroky:
* Prečítajte si a uložte všetky dokumenty, ktoré dostanete od vášho brokera, fondov alebo investičného poradcu. Uistite sa, že sú vaše potvrdenky a výpisy z účtu správne.
* Robte si presné poznámky počas konverzácie s vašim brokerom alebo poradcom. Veľmi to pomôže, ak sa vyskytne problém.
* Zhromaždite všetky potvrdenky a výpisy z účtu, ktoré vám boli priamo zaslané. Ak sa nemôžete starať o svoje investície, dajte kópie týchto dokumentov niekomu, komu dôverujete (napríklad člen rodiny, právnik alebo účtovník), tak aby vás vždy sledoval pár nezávislých očí.
* Ak nedostanete výpisy z účtu alebo potvrdenky, nebuďte pasívni. Máte právo na tieto informácie. Ak tieto dokumenty nedostávate pravidelne, môže to byť náznak problému.
* Ak niečomu nerozumiete, spýtajte sa, hlavne sú dôležité otázky ohľadom informácií, ktoré dostávate o vašich investíciách. Ak sa na vašich potvrdenkách alebo výpisoch z účtu objavia investície, ktoré ste neautorizovali, skontaktujte ihneď vášho brokera alebo poradcu. Nečakajte, až uvidíte, ako sa týmto investíciám darí.
* Aj keď neobchodujete on-line, zvážte si zriadenie on-line prístupu k vášmu kontu, ktorý vám umožní si do neho nazrieť kedykoľvek. Môžete si overiť informácie, ktoré ste obdržali od vášho brokera, poradcu, informácie vo vašich potvrdenkách alebo výpisoch z účtu. Rovnako môžete požiadať o zasielanie potvrdeniek a výpisov z účtu prostredníctvom e-mailu.
* Nedávajte peniaze priamo vášmu brokerovi, poradcovi alebo inému jednotlivcovi za investíciu. Vo väčšine prípadov majú byť peniaze zaslané brokerskej firme alebo jej finančnej inštitúcii.
* Stretnite sa s vašim brokerom a navštívte firmu, ak je to možné. Investície sú závažná vec a mali by ste im venovať rovnakú pozornosť ako ktorejkoľvek inej veľkej kúpe, ktorú by ste urobili.
* Uskutočnite nezávislý prieskum vašich investícií. Ideálne by bolo, ak by ste nezávisle preverovali informácie tak, že budete dôsledne čítať prospekty, študovať reporty, ponukové materiály, výročné správy, štvrťročné správy a iné dokumenty.
* Periodicky sledujte svoje portfólio. Uistite sa, že cenné papiere na vašom konte stále slúžia na plnenie investičných cieľov. Takisto sa uistite, že ste si vedomí a zmierení s rizikami, poplatkami a likviditou vašich investícií. Ako súčasť vašej revízie by ste si mali pozrieť informácie, ktoré si zhromažďuje vaša brokerská firma ohľadom vašich kont, ako napríklad nové zmluvy ohľadom konta, všetka korešpondencia s vami, a pod. Máte právo vedieť, čo je o vás v spise a firemné záznamy musia presne reflektovať dôležité informácie o vás, ako napríklad vek, plat, čisté imanie, majetkové pomery, dlhodobé ciele a investičné ciele.
Čo ak nastane problém?
Ak si myslíte, že sa vám stala nespravodlivosť alebo vidíte chybu na vašom konte, konajte rýchlo. Okamžite sa pýtajte na každú transakciu alebo záznam, ktorému nerozumiete alebo ste ho neschválili. Nehanbite sa sťažovať. Branža s cennými papiermi potrebuje vašu pomoc, aby mohla úspešne operovať.
Ak si myslíte, že ide o menšiu chybu, porozprávajte sa s vaším brokerom. Je to najrýchlejšia cesta, ako problém napraviť.
Ak nemôžete vyriešiť problém s vašim brokerom alebo si myslíte, že je váš broker zapojený do neautorizovaných transakcií alebo do iného vážneho priestupku, nahláste záležitosť manažmentu firmy písomne. n
Linky, ktoré vám budú
užitočné pri štarte:
www.burzuj.sk - Tu sa môžete prihlásiť na semináre, kde sa dozviete, všetko čo potrebujete vedieť o investovaní na burzách. Aj pre profesionálov.
http://www.fxonline.sk - možnosť zapojiť sa do obchodov s devízami
http://openiazoch.zoznam.sk/info/fondy.asp - základné informácie o finančných záležitostiach
http://www.bsse.sk/ - webstránka slovenskej burzy, ktorá okrem iného tiež ponúka školenia
Natália EwiakováHlavné tipy pre on-line investorov* Pozorne si prehliadnite všetky písomné materiály, ktoré firma poskytuje.
* Uvedomte si, že pravdepodobne nie ste priamo spojení s trhom prostredníctvom vášho počítača a kliknutím myši nevykonávate okamžite obchody alebo nerušíte príkazy.
* Preverte inzerované tvrdenia, ktoré hovoria o ľahkosti a rýchlosti on-line obchodovania s firmou. Pýtajte sa na každý rozpor medzi týmito tvrdeniami a vyhláseniami v písanom informačnom materiály, ktorý firma poskytuje.
* Informujte sa na výpadky webstránky, spomalenia a iné prerušenia, ktoré ovplyvnili možnosť klientov uskutočňovať obchody. Zaujímajte sa aj o reakciu firmy na takéto problémy, a na alternatívne metódy akými sa dá udeliť príkaz na kúpu a predaj cenných papierov a ako sa dajú obdržať informácie o stave konta v prípade, že sa nemôžete pripojiť na webstránku firmy.
* Obstarajte si informácie o procedúrach pre zadanie a zrušenie príkazov (market, limit a stop loss) a detaily a riziká ohľadom tzv. maržových účtov alebo pôžičky na kúpu akcií.
* Zistite si, či sú burzové kurzy a aktualizácie konta, ktoré dostávate zasielané v reálnom čase, alebo sú oneskorené.
* Nahliadnite do smerníc firmy pre ochranu dát a bezpečnosti a zadajte, či sa môže vaše meno použiť pre mailingové listy, propagačné aktivity firmy, alebo dokonca pre ďalšej strany.
* Mali by ste mať jasné informácie o províziách pri predaji, transakčných poplatkoch a podmienkach, ktoré sa vzťahujú na všetky zverejnené zľavy pri províziách.
* Ak nastanú problémy, musíte vedieť, ako skontaktovať pracovníka zákazníckeho centra. Žiadajte okamžitú a férovú pozornosť. Uistite sa, že si vediete dostatočné záznamy, aby ste zdôvodnili problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť.