zadarmo
Ak ste pracovali s gigantom v oblasti grafiky - Adobe Photoshop, možno budete prekvapení, ale v oblasti Open Source programov sa nachádza rovnako mocný nástroj pod názvom GIMP. S obrázkami môžete prakticky robiť všetko, aj najnáročnejšie úkony - od editácie, retušovania, deformovania, filtrovania, spájania, ale s malým rozdielom - GIMP je zadarmo. Ak zapochybujete, jediný nedostatok, ktorý môžete vytknúť aplikácii GIMP je, že nepoužívate Linux. Máte pravdu, ale...
GIMP v celej svojej kráse je k dispozícii aj pre platformu Windows, stačí, ak navštívite stránku: http://www.gimp.org/windows/ a nemusíte sa ani registrovať, ani zadávať e-mailovú adresu. GIMP spustíte na platforme Windows 98/ME/NT4/2000/XP.
Možno zapochybujete aj v druhom smere - na internete je niekoľko dobrých grafických aplikácií zadarmo, ale... Má to jeden menší háčik - GIMP využijú aj profesionáli. Čo to znamená? Nuž, môže sa stať, že budete potrebovať uskutočniť niektoré náročné operácie, ktoré vám iný program len tak ľahko neposkytne. A ak sa spýtate, prečo nie GIMP, ale GIMPshop - odpoveď je istá.
Ak ste boli oboznámení s aplikáciou Adobe PhotoShop, tak GIMPshop je GIMP, v ktorom autor prepísal menu (aj keď iba v angličtine) tak, aby sa zhodovalo s aplikáciou Adobe Photoshop, niektoré výrazy pre rôzne funkcie totiž nie sú terminologicky rovnaké, hoci po stránke funkcionality áno.
GIMPshop a teda aj GIMP pozostáva z dvoch základných okien. Hneď ako spustíte aplikáciu, uvidíte okno programu s ikonami nástrojov, na ktoré keď kliknete, tak vyberiete funkciu programu, napr. gumu, text, označenie atď. Nástrojov je veľa. Ak otvoríte nejaký obrázok cez menu File, zobrazí sa v ďalšom okne, kde budete môcť takisto editovať grafický vstup desiatkami nástrojov, meniť či retušovať farbu vrátane pozadia, pridávať objekty i text (ikona T), pomocou filtrov meniť skladbu obrázku - farby, šum, ostrosť, tiene, podporovaná je aj možnosť animácie, pridávanie najrôznejších efektov.
GIMPshop a teda aj GIMP je rozhodne niečo, čo by malo zaujímať každého, kto sa len o trochu viac zaoberá grafikou a kto nemá na to, aby siahol hlboko do vrecka a kúpil si program ako Adobe Photoshop.
GIMPshop možno stiahnuť zo stránky:
Ako uzamknúť Windows XP
Ak často pracujete viacerí a stáva sa, že nechcete, aby niekto videl vašu prácu práve rozrobenú, dvoma klávesmi si môžete uzamknúť desktop vo Windows XP. Stlačíte kláves s logom Windows a súčasne kláves "L" (Lock). Ak nepoužívate heslo, do systému sa vrátite kliknutím na meno aktuálneho používateľa; ak heslo používate, do systému ho bude nutné opäť zadať.
Ak si chcete vytvoriť odkaz na pracovnej ploche vášho desktopu vo forme ikony, kliknite pravým tlačidlom myši na prázdnu plochu vášho desktopu, vyberte New > Shortcut a ako príkaz uveďte:
rundll32.exe user32.dll,LockWorkStation
Ako zálohovať - DVD-RAM
Kedysi dávnejšie, keď ešte neboli USB kľúče či DVD médiá, medzi zálohovacie zariadenia sa radili najmä LS120 či ZIP mechaniky vrátane Jazz zariadení, ktoré podporovali väčšie disky, ktorých cena však naozaj nebola zanedbateľná. Takisto sa používali pásky, ktoré boli v IT priemysle hádam medzi prvými.
Ak máte väčšie dáta, ktoré potrebujete zálohovať, čo aj vrelo odporúčame, najjednoduchší spôsob je použiť DVD-RAM. Ak máte DVD napaľovačku, ktorá podporuje tento formát (nie každá ho podporuje), zistíte, že jeho výhodou je okamžitá možnosť zápisu. DVD-RAM totiž pracuje ako ďalší pevný disk.
Ak si zálohujete dáta na DVD, budete k tomu potrebovať napaľovací program, ďalej budete musieť vypočítať objem dát, aby sa zmestili na DVD médium. Napaľovací program určite potrebujete - veď bez neho by bol každý ako vodič bez auta, ale môže sa stať, že si kúpite lacnú OEM DVD napaľovačku bez softvéru - mali by ste teda vedieť, čo je to DVD-RAM.
Pre formát DVD-RAM budete potrebovať ovládače iba pre staršie verzie Windows, pre Linux či Windows XP už nie. Kým sa zorientujete na trhu s napaľovacími programami, DVD-RAM budete môcť používať okamžite. Aj keď je médium o niečo drahšie, dnes však už dostanete kúpiť bežné DVD-RAM médium v cene okolo sto korún.
Ak chcete zálohovať, stačí, ak zasuniete DVD-RAM médium do vašej DVD napaľovačky - opakujeme, mechanika DVD musí toto zariadenie podporovať! - a otvoríte nejaký súborový manažér, napr. Prieskumník a na médium DVD-RAM jednoducho prekopírujete čokoľvek.
Tip pre zálohovanie - Total Commander
Okrem Prieskumníka (Explorer), ktorý je súčasťou Windows, existuje ešte veľa súborových manažérov, teda programov pre prácu so súbormi, keďže funkcionalita Prieskumníka nie je vždy uspokojivá. Jedným z takýchto programov je Total Commander, ktorý ponúka veľa možností, tie nás však momentálne nebudú tak zaujímať ako práve možnosť synchronizovať súbory medzi dvoma adresármi vrátane podadresárov.
Pravdaže, môžete používať akýkoľvek softvér, ktorý synchronizuje adresáre, ale Total Commander toto rieši elegantne.
Ak teda máte nejaký adresár na vašom DVD-RAM, vyberte ho, rovnako vyberte adresár na vašom pevnom disku, kde máte napr. dokumenty - programy netreba zálohovať, tie väčšinou aj tak nainštalujete, ak máte poriadok v inštalačných CD. Ale ak píšete nejaký článok a vírom alebo v dôsledku poškodeného disku stratíte niekoľkomesačnú prácu, tú vám už nikto nevráti. Je síce pravda, že sú firmy, ktoré zabezpečujú navrátenie dát z poškodených diskov, ale cena je príliš vysoká... Zálohovanie je teda nutnosťou.
Médium DVD-RAM má štandardne 4.7 GB, čo je naozaj dosť. A ako médium oproti pevnému disku má ďalšie plusy - pevný disk sa totiž jedného dňa môže prestať krútiť a CD/DVD médiá vydržia naozaj dlho, pokiaľ sa nepoškodí povrch, kde sú dáta, alebo pokiaľ nie sú média v škodlivom prostredí.
Za pomoci komerčnej aplikácie Total Commander možno synchronizovať ľahko. Z menu Commands vyberiete príkaz Synchronize a určíte si
adresár, ktorý pre synchronizáciu bude určujúcim - nadradeným (z ktorého sa kopíruje, obyčajne v pravom paneli), a adresár, ktorý bude v podradenej funkcii (kam sa kopíruje, obyčajne v ľavom paneli). Po kliknutí na príkaz Synchronize program vykalkuluje na základe dátumu súborov i ďalších atribútov odlišnosť medzi súbormi s rovnakým názvom aj s doporučením ich aktualizovať. Ak si pozorne prezriete súbory po kliknutí na tlačidlo Compare (Porovnať), potom kliknete na tlačidlo Synchronize (Synchronizovať) a tak dostanete aktuálnejšie súbory, ak napríklad máte archív dokumentov, na ktorých priebežne pracujete, do adresára na DVD-RAM, ktorý ste si určili pre zálohovanie.
Samedir
Ak nemáte veľa peňazí, za účelom synchronizovať súbory môžete použiť rovnako aj freeware aplikáciu, napr. Samedir, ktorú si stiahnete zo stránky: http://www.snapfiles.com/get/samedir.html .
Samedir má však niečo navyše - súbory automaticky zapakuje a podporuje navyše rôzne funkcie pre synchronizáciu medzi adresármi/podadresármi. Z týchto môžeme napr. vymenovať možnosť filtrovania súborov s TMP, MP3 či BAK príponou, ktoré program odignoruje.
Ak použijete kompresiu, program nevytvorí ZIP archív, ale všetky súbory nájdete v adresári tak ako aj v pôvodnom, len s tým rozdielom, že budú skomprimované. Pre ilustrácia napr. súbor "studia.doc" o veľkosti 10 MB bude mať po synchronizácii rovnaký názov, avšak bude skomprimovaný, teda jeho veľkosť bude napr. 2 MB. Samedir okrem kompresie ZIP podporuje aj kompresiu BZIP2, ktorá je jedna z najlepších.
freeCommander
Ďalšia z veľmi praktických a bezplatných aplikácií je freeCommander, ktorú si stiahnete tu:
http://www.snapfiles.com/get/freecommander.html
Ide o správcu súborov s dvoma panelmi, čo pochádza ešte z čias DOS, kedy sa preslávil známy Norton Commander, ktorý aj dnes existuje pre Windows. Avšak freeCommander je bezplatný, preto naň trochu zaostríme zrak.
Ak chete synchronizovať adresáre, o čo nám teraz ide v rámci tohto tipu pre zálohovanie, vyberte nejaký adresár v ľavom paneli a v pravom paneli, ale kliknite na ne dvakrát.
Ak sa vám jeden či druhý program bude javiť ako ešte nie celkom spĺňajúci vaše potreby, pokojne hľadajte programy napr. na vyššie uvedenom portáli http://www.snapfiles.com/ - určite nájdete dosť programov, ktoré vám môžu vyhovovať. Stačí iba zadať ako kľúčové slovo heslo "synchronize". Okrem vyššie uvedených programov tu nájdete aj aplikácie ako FolderMatch, AllnSync, ComparatorFast. Jedna vec je však istá - zálohovanie je nutnosťou a ak DVD-RAM nie je pre vás zaujímavý, rovnakým spôsobom môžete takto zálohovať vaše dáta aj na USB kľúč. Veď predsa nechať si porovnať adresár niekým iným, teda programom, ušetrí čas i vašu námahu, rovnako sa vyhnete aj nepríjemnosti, ak jedného dňa zhorí zdroj alebo odíde pevný disk. n
Autor: Juraj Šípoš