Turecký premiér si pochutnával na kuracom šaláte, maďarský minister zdravotníctva vyskúšal nové očkovanie proti vtáčej chrípke. FOTO - REUTERS a MIKLÓS TEKNĂS, NÉPSZABADSÁG |
Predstavitelia európskych krajín sa usilujú svojim občanom dokázať, že sú pripravení. Niektorí jedia hydinu na verejnosti. Jeden z nich sa dokonca dal očkovať pred kamerami. Ostatní aspoň vyzývajú na pokoj. Ak zlyhajú tvárou v tvár vtáčej chrípke, môže to ohroziť ich politickú kariéru, alebo by čelili rovnakej kritike ako voči rovnakej hrozbe ázijskí vodcovia.
Ešte si dobre pamätajú kritiku, ktorá doľahla na amerického prezidenta Georgea Busha pri riadení hurikánu Katrina. "Ak nedokážete demonštrovať, že ste urobili maximum možného na odvrátenie krízy verejnej mienky, môže vás to veľmi poškodiť," upozorňuje politikov francúzsky politológ Francois Heisbourg.
Podobnú nočnú moru znamenala v minulosti pre britských politikov choroba šialených kráv (BSE), na ktorej ľudský variant zomrelo 150 ľudí. Pre francúzsku vládu to isté znamenali horúčavy v auguste roku 2003, ktoré si vyžiadali vyše 15-tisíc mŕtvych.
Európskych politikov zatiaľ nikto ešte príliš nekritizuje. Každá krajina sa pripravuje po svojom a niektoré vlády chcú ukázať, že sú na prípadnú pandémiu pripravení lepšie než ostatní.
V Poľsku či Bavorsku nesmie hydina opustiť chovné zariadenia. Švédsko a Dánsko sprísnili hraničné kontroly. Ľudia cestujúci do týchto krajín musia počítať s tým, že colníci v ich batožine môžu
pátrať po mäsa či vajíčkach, zvlášť, ak ide o Turecko či Rumunsko.
V Británii vo zvýšenej miere testujú voľne žijúcich vtákov na prítomnosť vírusu H5N1. Výsledky majú byť známe najskôr koncom tohto týždňa.
Španielske a portugalské úrady vyzývajú občanov hlavne na pokoj. Nachádzame sa v situácii bdelosti, nie v situácii akútneho nebezpečenstva, tvrdia tunajší politici.
Vychádzajú z toho, že do Rumunska, Turecka a Grécka vírus zaniesli sťahovaví vtáci zo Sibíri. Koridory ich ťahov sú vraj od Iberského polostrova ďaleko.
Vo Francúzsku sa začiatkom novembra uskutoční špeciálne cvičenie.
Dve stovky jeho účastníkov budú simulovať scény, ktoré sú už známe z televíznych záberov z Turecka a Rumunska. Celé oblasti budú pod dohľadom a dezinfikované, nasadení budú veterinári v ochranných vestách.
Väčšina vedúcich európskych politikov sa pokúša podstatu vtáčej chrípky a jej skutočné riziká vysvetľovať verejnosti.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan zjedol pred celým národom kurča, aby ukázal, že to nie je nebezpečné. Maďarský minister poľnohospodárstva József Gráf pred novinármi na jednom trhovisku skonzumoval kuracie stehno a jeho kolega z rezortu zdravotníctva Jenö Rácz sa dal verejne očkovať vakcínou vyvinutou v Maďarsku.
To britský premiér poľnohospodárstva z čias krízy okolo BSE
John Gummer si verejnosť príliš nenaklonil. Keď chcel verejnosti dokázať, že hovädzie je bezchybné, musela zjesť hamburger jeho dcérka.
(čtk/reuters)
FOTO |