BRATISLAVA - Ak sa niekto rozvádza a platí si advokáta, súd ho v najjednoduchšom prípade bude stáť necelých 5-tisíc korún. To vtedy, ak sa s právnikom nedohodne na zmluvnej odmene, ale bude sa riadiť tarifou stanovenou vyhláškou o odmenách advokátov.
Tá stanovuje ako odmenu za jeden úkon právnej služby vo veciach, kde nie je známa hodnota sporu, 1154 korún. Ak sa rozhodne už na prvom pojednávaní, zaplatí klient advokátovi za tri úkony - prevzatie prípadu, návrh na začatie konania a zastupovanie na pojednávaní. Tisíc korún v súčasnosti zhltnú súdne poplatky.
V praxi to však nie je také jednoduché. Ak sú medzi manželmi vážne spory, konanie pred súdom sa predlžuje a robia sa ďalšie úkony, suma sa bude zvyšovať. "Nedá sa paušálne povedať, že sa človek rozvedie za určitú sumu," hovorí Andrej Popovec zo Slovenskej advokátskej komory. Za pravdu mu dáva aj známy advokát Ján Gereg: "To je veľmi individuálne, závisí od objemu majetku a od zložitosti skutkovej a právnej."
Cena zastupovania závisí aj od druhu odmeny, na ktorej sa klient s právnikom dohodne. Tá sa okrem iného môže odvíjať od odpracovaného času či podielu na hodnote sporu.
Spory o výživné
Pomerne časté sú spory o výživné na dieťa. Súd je pri nich povinný sám skúmať všetky okolnosti. Teoreticky by navrhovateľ ani nepotreboval advokáta, ale v praxi súd nie vždy ide do hĺbky pri skúmaní majetkových pomerov platcu výživného. Môže sa stať, že slobodná matka vysúdi nižšie výživné, než by získala pri zastupovaní advokátom.
Aj tu platí, že zastupovanie bude tým drahšie, čím konfliktnejší a dlhší bude spor. Ak napríklad matka navrhuje, aby otec platil na dieťa mesačne namiesto 2000 korún o tri tisícky viac, bola by podľa vyhlášky cena za úkon 6-tisíc. Tento spôsob sa však podľa advokátky Ivety Rajtákovej v praxi veľmi nevyužíva. Dohodnutá zmluvná odmena je podľa nej zvyčajne nižšia. Nevie si predstaviť, že by 6-tisíc za úkon mali platiť matky odkázané na výživné pre dieťa.