onalistov.
Výkonová firemná kultúra
Tradičná definícia firemnej kultúry znie asi takto: Je to systém zdieľaných hodnôt, vzájomných očakávaní, komunikácie, vzťahov, predstáv a spolupráce, vytvárajúci normy správania, podľa ktorých pracovníci uvedomele alebo neuvedomele konajú.
Takto tradične chápané prvky firemnej kultúry sa prudko menia. Nadobúdajú modelový charakter a sú bohatšie štruktúrované.
Viaceré prvky firemnej kultúry sú tu nové, ako model rozvoja firmy (strategická orientácia), vzťahy k okoliu a zainteresovaným stranám atď. Model je teda komplexnejší, preniká systematickejšie a vyčerpávajúcejšie všetkými oblasťami firmy. Ale podstatne nemení celkovú situáciu - kladie do centra štandardne hodnoty, od ktorých rozvíja ďalšie prvky. Je to systematickejší model, ale nie je to model transformujúci chápanie firemnej kultúry.
Strážcami a budovateľmi firemnej kultúry boli a tradične sú personalisti. Ich rola sa mení z personalistiky na riadenie ľudských zdrojov. A mení sa ešte ďalej – ak chceme zvyšovať svoj význam a zrovnoceniť ho s ostatnými podnikovými funkciami (financie, výroba atď.), musíme prispievať k riešeniu základných podnikateľských výziev firmy. Tradičné chápanie personalistiky (často uviaznuté v mnohých mýtoch) sa týchto výziev ani nemieni dotýkať. Sú to tieto výzvy ako globalizácia, hodnotový reťazec podnikateľskej konkurencieschopnosti, ziskovosť: náklady a rast, kľúčové firemné spôsobilosti a osobné spôsobilosti (model kľúčových a osobných kompetencií), zmena a jej riadenie, technológie, udržiavanie a rozvoj intelektuálneho kapitálu, komplexná transformácia firmy.
Ku všetkým týmto témam sa riadenie ľudských zdrojov musí dokázať (naučiť) vyjadrovať podstatným spôsobom.
Zmenená rola riadenia ľudských zdrojov okamžite vyvoláva tlak na zmenu nášho pôsobenia v rámci firemnej kultúry. Prestávame byť profesionálmi, ktorí iba najímajú udržiavajú, rozvíjajú a prepúšťajú ľudí; prestávame byť ochrancami záujmov zamestnancov, skrátka priberáme k týmto tradičným rolám iné, ktoré sú podnikateľsky strategickejšie. Začíname (začíname sa učiť) riadiť ľudské zdroje tak, aby sa intenzívnejšie, rýchlejšie a priamočiarejšie napĺňali podnikateľské zámery firmy. Musíme preto rozumieť aj všetkým ostatným firemným funkciám, aby sme ich mohli zo svojho profesionálneho stanoviska, prostredníctvom riadenia ľudských zdrojov silne ovplyvňovať.
Preto je nevyhnutné začať vytvárať a formovať výkonovú firemnú kultúru alebo na výkon orientovanú firemnú kultúru. Ako profesionál na RĽZ budujem, ovplyvňujem a vediem firemnú kultúru takým smerom, aby som zvyšoval firemnú výkonnosť. Rola sa potom stáva oveľa strategickejšou, ako bola doteraz. Začíname sa zaujímať o témy ako zvýšenie trhovej hodnoty firmy, zvýšenie atraktivity pre investorov a zamestnancov. Sú to nové a vzrušujúce témy, cez zvládnutie ktorých určite narastie náš význam vo firme. Je samozrejmé, že tradičné HRM roly nám ostávajú, ale zvládame ich efektívnejšie ako doteraz alebo ich vyčleňujeme pre outsourcing.
(z pripravovaného príspevku Doc. PhDr. Vladimíra Hlavenku CSc., partnera Inventa Consulting, s.r.o., Praha, na tému Výkonová firemná kultúra)
Informačná bezpečnosť pre personalistov
Personalisti bežne pracujú s údajmi, ktoré možno považovať za citlivé a hodné ochrany pred prípadným zneužitím či cielenými zmenami. Pri svojej práci navyše využívajú internet – či už na bežnú komunikáciu, alebo na vyhľadávanie údajov. Bežný používateľ IT si pritom spravidla neuvedomuje riziká, ktoré so sebou prinášajú tieto moderné technológie – elektronická pošta sa dá sfalšovať, obsah nedostatočne chránenej webstránky sa dá cielene zmeniť a pod. Pre kvalitu práce personalistov, ktorí pracujú s množstvom údajov, je veľmi dôležité zachovanie dôvernosti, neporušenosti a autenticity týchto údajov.
Úroveň zabezpečenia údajov závisí nielen od použitých technológií, ale v značnej miere aj od ľudí – používateľov systémov, v ktorých sa tieto údaje spracovávajú.
Práve personalisti môžu výraznou mierou prispieť k zlepšeniu tejto dimenzie bezpečnosti používaných počítačových systémov v ich organizáciách.
(z pripravovaného príspevku Jozefa Vyskoča z VaF, s.r.o. Bratislava, na tému Informačná bezpečnosť pre personalistov.)