Po Turkoch a Rumunoch čakajú teraz i Gréci na výsledky testov, či aj v Grécku zabíjal hydinu ľuďom smrteľne nebezpečný vírus H5N1. Vydesení Gréci sa natlačili do lekární v honbe za protichrípkovými liekmi. "Naraz vyzerala chorá a začala padať," opísal agentúram osud svojej hydiny nakazenej vtáčou chrípkou zrejme od sťahovavých vtákov grécky farmár Dimitris Komniraris z ostrova Inuses. "Tri sa stratili minulý piatok a zjedli ich túlavé mačky a psy. Potom som videl ďalšie dva a začal som mať obavy," dodáva Komniraris.
Nikto z ľudí, ktorí sa pohybovali neďaleko nakazených chovov, na vtáčiu chrípku neochorel. Od vypuknutia nákazy v Turecku a Rumunsku sa v týchto krajinách neobjavili nové ohniská. Zároveň sa testujú ďalšie prípady choroby vtáctva v Rumunsku, Bulharsku a Chorvátsku.
"Treba rozlišovať medzi zdravím zvierat a možnou pandémiou. To sú dve rozdielne veci," zdôrazňoval včera európsky komisár pre zdravie Markos Kyprianu v Luxemburgu, kde sa zišli mimoriadne ministri zahraničia krajín únie. Kyprianu dodal: "To, že máme vtáčiu chrípku v Európe, nijako neovplyvnilo mieru hrozby pandémie chrípky. Vieme o tejto hrozbe, je reálna, pripravujeme sa na ňu."
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je príchod vírusu do nových oblastí "znepokojivý," pretože viac vírusu znamená viac možností pre genetické mutácie. "To však neznamená, že pandémia je bližšie," uvádza vo svojom vyhlásení WHO. Izolované ohniská, ktoré sa podarí rýchlo dostať pod kontrolu, sú podľa expertov omnoho menej nebezpečné než miesta, kde sa hydina bežne mieša s obyvateľmi, teda v Ázii. Európska komisia sa už minulý týždeň dohodla na prísnejšom sledovaní stavu chovu hydiny a oblastí, v ktorých sa združujú sťahovaví vtáci, ktorí chorobu prenášajú. Budúci týždeň sa uskutoční celoeurópske cvičenie krokov pri vypuknutí pandémie. To má preveriť, ako sú jednotlivé krajiny na túto hrozbu pripravené a či funguje spolupráca s ostatnými členmi únie. V nasledujúcich dňoch sa chystá hneď niekoľko rokovaní medzi úniou, WTO či Svetovou bankou, ako spojiť sily proti vtáčej chrípke.
"Zásadné je, aby sme spolupracovali spoločne, len tak zaistíme adekvátne opatrenia proti tomu, aby sa vtáčia chrípka premenila v pandémiu," apeloval britský minister zahraničia Jack Straw.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ,Luxemburg