Divé husi letiace v šíku nie sú dôkazom zmyslu pre humor v Európskej únii. Je to logo, ktoré si Veľká Británia nič netušiac zvolila, keď sa 1. júla stala predsedníckou krajinou Európskej únie. Britský minister zahraničia Jack Straw však upokojoval občanov únie, že netreba podliehať panike z vtáčej chrípky. FOTO - REUTERS |
Životy Európanov nie sú bezprostredne ohrozené vtáčou chrípkou, snažili sa včera upokojovať ministri zahraničia krajín Európskej únie svojich občanov.
Zišli sa na mimoriadnom rokovaní v Luxemburgu len deň potom, čo po Rumunsku a Turecku prišli správy o výskyte vtáčej chrípky i z Grécka. Zatiaľ sa testuje, či na gréckom ostrovčeku v Egejskom mori zabíjal moriaky aj pre ľudí smrteľne nebezpečný vírus H5N1.
"Ľudia majú dôvody na znepokojenie. Prekonajú ich, ak dokážeme, že sme schopní postupovať spoločne, a teda i účinne," povedal britský minister zahraničia Jack Straw. Vtáčiu chrípku označil za "globálnu hrozbu, ktorá vyžaduje medzinárodnú spoluprácu".
Zástupcovia únie však priznali, že jednotlivé členské krajiny nie sú dostatočne pripravené na príchod prípadnej pandémie chrípky. Polovica krajín únie nemá dostatok antivírusových liekov.
"Ešte nemáme k dispozícii toľko vakcín, koľko by sme mali mať," povedal európsky komisár pre zdravie Markos Kyprianu. Chce preto rokovať s farmaceutickými firmami, aby zvýšili výrobu antivírusových liekov.
Firma Roche, ktorá ako jediná vyrába liek proti vtáčej chrípke, včera sľúbila poskytnúť niekoľkým vládam a výrobcom zvláštne licencie.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ, Luxemburg