Na počesť českej rodáčky, dvojnásobnej majsterky sveta 1949 a 1950 Aleny Vrzáňovej (vpravo) usporiadali americkí krasokorčuliari slávnostný večer. Slávnu krajanku prišla pozdraviť i legendárka tenistka Martina Navrátilová. FOTO - ČTK |
NEW YORK - Na počesť českej rodáčky, dvojnásobnej majsterky sveta v krasokorčuľovaní z rokoch 1949 a 1950 Aleny (Áje) Vrzáňovej, ktorá viac ako 50 rokov žije v USA, usporiadali v New Yorku americkí krasokorčuliari slávnostný večer. Poctu jej prišli vzdať i známe krajanky, tenisová šampiónka Martina Navrátilová a jedna z najúspešnejších Češiek v Amerike Ivana Trumpová.
Vrzáňová si na večere vypočula slová chvály a obdivu o svojej športovej a umeleckej činnosti, o práci pre šport v USA a na adresu svojej rodnej vlasti. Pred publikom plným krasokorčuliarskych veličín sa sedemdesiatštyriročná legenda zimných štadiónov vyznala zo svojej lásky k športu, ale i k Československu, Českej republike, rodnej Prahe a svojmu novému domovu, ktorým sa po jej emigrácii v roku 1950 stali Spojené štáty.
Vrzáňovej, ktorá v USA vystupovala až do sklonku 60. rokov v ľadovej revue pod menom Aja Zanová, venoval súbor Ice Theatre of New York prvé predstavenie tohtoročnej sezóny. Na ľadovej ploche, kde ju spolu s Ivanou Trumpovou sprevádzal päťnásobný majster sveta v krasokorčuľovaní, dvojnásobný olympijský víťaz a nositeľ titulu najlepší krasokorčuliar 20. storočia Richard Button, sa Vrzáňová ťažko bránila dojatiu z veľkolepých ovácií publika.
"Z celých Spojených štátov prišli korčuliari, ktorí so mnou vystupovali v ľadových revue. Je to pre mňa veľká česť," povedala Vrzáňová českým novinárom.
Česká republika je pre ňu stále domovom, kam sa stále veľmi rada vracia, zverila sa bývalá hviezda ľadovej plochy. Na dôkaz svojho vzťahu k pôvodnej vlasti mala na saku vyznamenanie Za zásluhy, ktoré prevzala práve pred rokom na Pražskom hrade.
"Som z Prahy. Vždy som ju milovala. Som šťastná, aká je znovu krásna, jasná a farebná," uviedla Vrzáňová, ktorá sa do vlasti vrátila na začiatku 90. rokov po prvýkrát po štyroch desaťročiach a odvtedy prichádza každý rok.
Tenistku Martinu Navrátilovú spája s Vrzáňovou podobný osud. "Jej to trvalo omnoho dlhšie než mne, než sa mohla vrátiť," povedala Navrátilová. Sama prišla do republiky po prvý raz po jedenásťročnej emigrácii.
Obe spája vzťah k športu a k vlasti. "Náš život bol veľmi podobný," poznamenala tenistka. "Mojou vlasťou vždy bude Československo alebo Česká republika, tu v USA je môj domov. Niekedy sa trochu cítim rozdvojená - jedna polovička je Američanka, druhá polovička Češka, ale som celkom spokojná s obidvoma," povedala s úsmevom.
Slávne české športovkyne zoznámil v roku 1973 Navrátilovej tréner Jiří Parma, ktorý odišiel do USA po sovietskej invázii v roku 1968. Tenistka pri svojich pobytoch v New Yorku chodila do českej reštaurácie, ktorú mala Vrzáňová a jej manžel Pavel Steindler na Manhattane. "No a potom sme sa spriatelili," povedala.
Ivana Trumpová, bývalá československá reprezentantka v zjazdovom lyžovaní a potom manželka amerického multimilionára Donalda Trumpa, hovorí, že má s Vrzáňovou spoločnú predovšetkým disciplínu. Obe museli ešte v Československu náročne trénovať a zároveň študovať a v emigrácii sa museli presadiť v novom prostredí. "Museli sme začať úplne od začiatku," zaspomínala Trumpová. (čtk)