Možno ho použiť aj na splatenie skôr poskytnutého úveru, ktorým bolo financované nadobudnutie, výstavba alebo údržba nehnuteľnosti.
Záujemca si okrem výšky úveru, lehoty splatnosti volí aj tzv. fixáciu - teda čas, počas ktorého sa mu nemení úroková sadzba. Banky zvyčajne poskytujú fixáciu na 5, 10, 15 rokov, objavili sa aj prípady, kedy je možné voliť si fixáciu na 1 rok. Tu si treba uvedomiť, že s rastom lehoty fixácie narastá aj ponúkaná úroková sadzba. Banky však ponúkajú aj možnosť zvoliť variabilnú úrokovú sadzbu - teda sadzbu, ktorá sa mení podľa situácie na finančnom trhu.
Netreba tiež zabúdať aj na spôsob splácania. Tradičné je mesačné splácanie. Ak má klient záujem splatiť úver skôr, banka mu v tom nevychádza v ústrety. Práve v prípade hypotekárnych úverov sa platia poplatky pri predčasnom splatení úveru. Zvyčajne ide približne o 3 % z predčasne splatenej sumy, minálne to však určite vyjde na niekoľko tisíc.
Predpokladom pre získanie hypotekárneho úveru je predovšetkým dostatočný pravidelný príjem, ktorý je dôkazom, že bude záujemca o úver schopný ho aj splácať. Banky sa zhodujú v tom, že častým dôvodom zamietnutia úveru je aj čerpanie iných úverov v iných bankách alebo veľká klientova zadĺženosť, prípadne platobná neschopnosť. Veľké problémy môžu spôsobiť aj nejasnosti okolo zakladanej nehnuteľnosti - nevysporiadané vlastnícke vzťahy, zlé zameranie stavby, neukončené dedičské konania. Aké sú základné pojmy pri zakladaných nehnuteľnostiach?
Znalecký posudok
Podkladom pre určenie hodnoty nehnuteľnosti bankou je znalecký posudok, ktorý vypracuje ktorýkoľvek súdny znalec z príslušného odboru. Objednávku na vypracovanie posudku zadáva klient znalcovi.
Znalecký posudok musí byť vypracovaný v zmysle Vyhlášky č.492/2004 Z.z. o stanovení všeobecnej hodnoty majetku v programe Hypo (spolu s disketou, na ktorej je nahratý predmetný znalecký posudok).
Znalecký posudok je v banke podrobený kontrole (supervízii) dodržiavania metodického postupu výpočtu všeobecnej hodnoty nehnuteľností. V súlade s § 73 zákona o bankách hodnotu nehnuteľ-nosti v konečnom dôsledku určuje banka na základe celkového po-súdenia nehnuteľnosti a je viazaná vlastným ohodnotením. V rámci supervízie hodnoty nehnuteľnosti banka teda môže zmeniť jej hodnotu stanovenú súdnym znalcom.
Zabezpečenie úveru
Banka sa potrebuje zabezpečiť pre prípad, že by poberateľ úveru prestal z rôznych dôvodov úver splácať.
Jednou z foriem zabezpečenia je zabezpečenie založením nehnuteľnosti. Toto umožňuje banke, aby v prípade ak poberateľ úveru v stanovenej lehote úver nesplatí, vyrovnala úver z výnosu predaja nehnuteľnosti.
Predmet zabezpečenia hypotekárneho úveru
Nehnuteľnosť, ktorou bude úver zabezpečený. Predmetom zabezpečenia môže byť: rodinný dom, rozostavaná stavba rodinného domu, byt v osobnom vlastníctve, rozostavaný byt, rekreačná chata a rodinný dom, rozostavaná stavba rodinného domu, byt v osobnom vlastníctve, rozostavaný byt.
Záložné právo
Na predmet zabezpečenia banka zriaďuje záložné právo (ťarchu). Záložné právo sa zriaďuje na základe záložnej zmluvy, uzatvorenej v zmysle Občianskeho zákonníka. Záložnú zmluvu s bankou uzatvára vlastník nehnuteľnosti. Záložné právo sa zapisuje do listu vlastníctva na základe Návrhu na vklad záložného práva, ktorý na kataster podáva vlastník nehnuteľnosti. Spolu s návrhom predloží na kataster záložné zmluvy v dostatočnom počte, úverovú zmluvu, resp. iné požadované dokumenty. (sbr), www.flexihypoteka.sk