Podstatnou zmenou na trhu nehnuteľností je výstavba nových bytov. Podľa odborníkov je dostatočná, je o ňu záujem, podporujú ju možnosti financovania. To sa zákonite prejavuje aj na záujme o staré byty. Ľudia majú napokon na výber - buď si kúpiť starý byt alebo investovať do nového.
"Ľudia z hľadiska kvality a ďalších výhod vyhľadávajú skôr novšie byty, a tak je dopyt o staršie byty menší. Zákonite to má vplyv aj na cenu, pričom umelo zvýšená cena starých sídliskových bytov v minulosti už teraz ide dole. Samozrejme, s výnimkou centra mesta, kde sú exkluzívne veľké a pekné byty," vysvetľuje situáciu so starými bytmi Ľubomír Kardoš z bratislavskej realitnej kancelárie Bytoč. "Ceny sa pred vstupom do Európskej únie dostali veľmi vysoko. Ľudia vyčkávali v predstave, že ceny pôjdu hore. Napokon sa nič nedialo a ceny začali pozvoľna klesať." Aj naďalej je však ponuka starých bytov v bratislavskom regióne slušná. "Ak niekto nevyhnutne potrebuje bývať, tak si kdekoľ-vek v Bratislave môže kúpiť byt v priebehu týždňa." To je možno výhoda starších bytov, u nových si musí budúci vlastník počkať, kým jeho dom postavia.
V prospech starých bytov hovorí aj cena. "Sú tu aj vrstvy, ktoré si nemôžu dovoliť financovať nový byt. Veľakrát je rozdiel medzi novým a starým bytom až 20 000 Sk za m2. Na druhej strane sú však aj ľudia, ktorí nemôžu čakať rok, dva, kým sa postaví ich byt. Musia teda siahnuť po staršom byte. Je ťažké predpokladať, kedy sa trend poklesu cien starých bytov zastaví. Treba mať na mysli, že niektorých domov sa to týka viac, niektorých menej. Niektoré bytové domy nie sú zateplené, sú nekvalitné, tečú strechy - tam pôjde cena dole na rozdiel od domu, ktorý práve zateplili, vymenili rozvody. V takom prípade cena môže pokojne zostať na svojej úrovni, prípadne v lepšej lokalite aj mierne stúpnuť," dodáva Ľ. Kardoš.
Na dopyt po starých bytoch výrazne vplýva lokalita, v ktorej sa nachádzajú. Potvrdzujú to aj skúsenosti zo Žiliny. "Dopyt po starých bytoch bol značný v centre a v širšom centre a takisto na sídliskách Hliny a Vlčince. Nižší záujem sme zaznamenali o sídliska Solinky a Hájik. Ale našťastie predávajúci v týchto lokalitách pochopili nižší dopyt a týmto podmienkach postupne prispôsobili ceny predávaných bytov, takže aj tie sa po znížení ceny stali predajné," hovorí Eugen Cagan z Custom Real.
Atraktivita miesta starého bytu veľa napovie o jeho predajnosti. "Ak niečo nebolo zaujímavé doteraz, tak tam ceny idú prudko dole," hovorí Bohumil Kratochvíl z banskobystrickej Realitnej spoločnosti Reality Market. "Vo vyhľadávaných sídliskách Fončorda, Radvaň, ktoré majú navyše perspektívu rásť, bol rozdiel v cene bytu aj 100 000 Sk, teraz môže byť pokojne 150 000 až 200 000 Sk v porovnaní s menej atraktívnymi sídliskami ako sú Podlavice alebo Sásová."
(sbr)