Pred viac než desiatimi rokmi začala na našom trhu pôsobiť prvá stavebná sporiteľňa a pomerne dlhý čas bolo práve stavebné sporenie jedinou možnosťou spojenou s poskytovaním prostriedkov na bývanie.
Dnes túto formu ponúkajú tri stavebné sporiteľne - Prvá stavebná sporiteľňa (PSS), Wüstenrot stavebná sporiteľňa a ČSOB stavebná sporiteľňa. Už niekoľko rokov sú však na našom trhu ľuďom k dispozícii aj hypotekárne úvery, ktoré výrazne zamiešali karty v oblasti financovania bývania. Stavebné sporiteľne to nepochybne pocítili. Navyše treba pripomenúť dôležitý fakt, že práve stavebné sporenie zostalo jediným produktom určeným na bývanie, ktorý sa môže pochváliť podporou zo strany štátu, pretože tzv. bonifikácia hypotekárnych úverov sa zrušila. Napokon aj štátna prémia k stavebnému sporeniu zaznamenala zmeny. V súčasnosti ju upravuje vzorec, ktorý do určitej miery reaguje na situáciu na finančnom trhu. Nie je teda nemenná, podobne, ako bol pri hypotekárnych úveroch, aj tu sa postupne znižuje. Treba pripomenúť, že práve štátna prémia bola pre mnohých ľudí jedným a motivujúcich faktorov, prečo sa rozhodovali pre stavebné sporenie. Aj preto sa stavebné sporiteľ-ne zmenám vo výške štátnej prémie zakaždým bránia. Napokon prax ukázala, že ľudia si dnes nechcú určitý čas sporiť a následne získať úver, zvyčajne potrebujú úver okamžite.
"Stavebné sporenie je najdostupnejšia forma sporenia finančných prostriedkov na realizáciu svojho bývania, resp. na rekonštrukciu či modernizáciu svojho domu alebo bytu," tvrdí Miloš Blanárik z Prvej stavebnej sporiteľne. "Veď až 50 % všetkých zdrojov, poskytovaných na bytové účely na Slovensku ide už dlhodobo práve zo stavebných sporiteľní. Len PSS poskytuje ročne na bývanie toľko, ako všetky hypotekárne banky na Slovensku dovedna - vlani to bolo z PSS, a. s., takmer 15 mi-liárd Sk, všetky hypotekárne banky poskytli v roku 2004 dovedna 14,3 miliardy Sk). Záujem o stavebné sporenie by sa nemal znižovať ani v nasledu-júcom období," dodáva. K argumentom v prospech stavebného sporenia navyše pripomína. "Klienti majú totiž možnosť získať výhodný stavebný úver s garantovanou úrokovou sadzbou iba 2,9 % ročne počas celého obdobia splácania a navyše získavajú 14,5 percentnú prémiu od štátu, maximálne do výšky 2500 Sk ročne. Navyše stavebný úver až do výšky 800-tisíc Sk nie je potrebné zabezpečiť ani nehnuteľnosťou ani ručiteľmi. Ak sporiteľ potrebuje získať finančné prostriedky na riešenie svojho bývania skôr ako získa nárok na stavebný úver, má možnosť využiť medziúver, ktorý je teraz opäť výhodnejší." Za výhodu stavebného sporenia možno označiť aj ochranu vložených prostriedkov. V stavebných sporiteľ-niach sú vklady chránené až do výšky 20 000 eur, čo v prepočte predstavuje približne 800 000 Sk.
Pre koho je stavebné sporenie zaujímavé? "Je zaujímavé a dostupné pre každého. Na jednej strane je to produkt výhodného zhodnotenia prostriedkov a na strane druhej produkt s ponukou úverov na bývanie. Je to snáď jediný bankový produkt, ktorý v sebe zahŕňa aj sociálne prvky a je výhodný aj z pohľadu štátu. Stavebné sporenie bude vždy zaujímavý produkt, pretože tu existuje vrstva občanov, pre ktorých to bude najvýhodnejší prostriedok riešenia si svojich bytových problémov. Samozrej-me, musíme neustále zvyšovať kvalitu a dostupnosť našich slu-žieb," povedala Marta Krejcarová z ČSOB stavebnej sporiteľne. M. Blanárik z PSS dodáva. "Treba zdôrazniť, že ho využívajú ľudia, ktorí myslia o krok dopredu. Požiadavky na bývanie každého z nás sa menia - s pribúdajúcim vekom, zmenou zdravotného stavu, pracovným zaradením, počtom detí atď. Stavebné sporenie je ideálny finančný nástroj, ako financovať svoje meniace sa potreby súvi-siace s bývaním. Podľa oficiálnych výsledkov prieskumov sa stavebné sporiteľne stali za uplynulých 13 rokov ich existencie dôveryhodnými finančnými inštitúciami, do ktorých sa oplatí vkladať finančné prostriedky a dlhodobo sporiť. Navyše po šiestich rokoch môžu občania v súlade so zákonom použiť svoje nasporené financie ľubovolne."
Veľakrát sa zdôrazňuje konkurencia hypotekárnych úverov stavebnému sporeniu. "Mnohí klienti dokonca oba produkty kombinujú," vysvetľuje Daniela Vlčková z Wüstenrot stavebnej sporiteľne. "Zatiaľ čo hypotekárne úvery riešia najmä urýchlenú potrebu financií, stavebné sporenie má čo ponúknuť jednak klientom s momentálnou požiadavkou čerpania prostriedkov, a tiež tým, čo budú riešiť financovanie bývania v dlhodobejšom horizonte. Aj preto je stavebné sporenie vhodné uzatvoriť deťom, pre ktoré sú navyše v ponuke aj špeciálne bonusy."
Sporiteľne potvrdzujú záujem ľudí predovšetkým o úverovanie ich potrieb.
Kým pred pár rokmi ľudia intenzívnejšie sporili, teraz si vyberajú stavebné sporenia predovšetkým za účelom získania prostriedkov. Tomu sa prispôsobujú aj podmienky sporiteľní. Napríklad v ČSOB stavebnej sporiteľni znížili úrokové sadzby stavebných úverov zo 6 % na 5 % ročne a zo 4,6 % na 4,2 % ročne podľa typov sporenia. V prvej polovici roka mali stavební sporitelia možnosť požiadať v ČSOB stavebnej sporiteľni o úver bez poplatku za spracovanie a získať medziúver bez vkladu a predchádzajúceho sporenia len za 4,99 % ročne. Podobné možnosti ponúkli aj ostatné stavebné sporiteľne. Zmeny pripúšťajú aj v oblasti zabezpečenia, poplatkov, či v zvýhodnení, v akom momente je možné získať napríklad medziúver. Bežným štandardom sú aj vernostné karty, ktoré dovoľujú stavebným sporiteľom získať zľavu pri nákupe tovarov a služieb, ktoré súvisia s bývaním.
Hoci stavebné sporenie ľudia využívajú v prevažnej miere na získanie úveru, je do určitej miery aj zaujímavým investičným produktom. Úroková sadzba na vklady je 2 percentá a klient získava štátnu prémiu 14,5 % ročne. Ročná efektívna úroková sadzba je viac ako 6 percent. (sbr)
Výhody stavebného sporenia- ochrana vkladov ako v komerčných bankách,
- vyššie zhodnotenie vkladov (úrok 2 % + štátna prémia),
- stavebné sporenie vytvára predpoklady pre získanie stavebného úveru, na ktorý je právny nárok na rozdiel od hypotéky,
- garantovaná úroková sadzba stavebného úveru počas celej lehoty splatnosti.