1901 -- v Slanje v Chorvátsku sa narodil neosymbolistický básnik a prozaik Ľudo Ondrejov, vl. m. Ľudovít Mistrík, predstaviteľ naturizmu. Pôsobil ako notár, v r. 1928-33 bol úradníkom v Matici slovenskej, od r. 1933 v slobodnom povolaní. V r. 1938 sa presťahoval do Bratislavy, participoval na arizácii, no zúčastnil sa i SNP. Autor poézie: Bez návratu, Mámenie, Pijanské piesne. V baladických románoch, ktoré patria k vrcholom slovenskej lyrizovanej prózy, uplatnil znalosť života ľudí v horskom prostredí: Zbojnícka mladosť, Jerguš Lapin, Na zemi sú tvoje hviezdy, ktoré neskôr vydal v podobe trilógie Slnko vystúpilo nad hory. Autor poviedok Šibeničné pole, poviedok a románov pre deti: Rozprávky z hôr, Tátoš a človek, O zlatej jaskyni a cestopisných próz pre mládež: Africký zápisník, Horami Sumatry, Príhody v divočine. Zomrel 18. marca 1962 v Bratislave.
1905 -- v Čiernom Balogu sa narodila literárna vedkyňa, učiteľka Alžbeta Göllnerová-Gwerková. Manželka maliara Edmunda Gwerka. Zaoberala sa históriou reformácie a maďarskou literatúrou. Bola Iniciátorkou a priekopníčkou modernej slovenskej hungaristiky. Prekladala novšiu maďarskú literatúru, spolupracovala na slovensko-maďarskom slovníku. Autorka monografie o E. M. Šoltésovej. Aktivistka a funkcionárka spolkov a ženského hnutia na Slovensku, spoluzostavovateľka a spoluautorka feministického zborníka, v ktorom propagovala úplnú emancipáciu ženy. Účastníčka SNP, rasovo prenasledovaná, zatknutá nacistami v Banskej Bystrici (10. novembra 1944). Bola popravená 18. decembra 1944 v Banskej Bystrici - Kremničke.
1936 -- v Dubovej sa narodil spisovateľ Vincent Šikula, pôvodne učiteľ hudby. Bol redaktorom časopisu Romboid, v r. 1969-73 dramaturgom Slovenskej filmovej tvorby, po r. 1973 pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ. V r. 1994-99 predseda Spolku slovenských spisovateľov. Jeho dielo sa opiera predovšetkým o dedinské prostredie. V r. 1964 debutoval knižným súborom čŕt a poviedok z vojenského prostredia Na koncertoch sa netlieska. Nasledovali knihy pre deti: Pán horár má za klobúkom mydleničku, Prázdniny so strýcom Rafaelom, novela S Rozarkou, trilógia reflektujúca dramatické udalosti spojené s 2. svet. vojnou Majstri, Muškát a Vilma. Román Matej zobrazuje život šíriteľa slovenskej literatúry Mateja Hrebendu. Napísal tiež knihu úvah, autorských vyznaní, rozhovorov a literárnych portrétov Nokturná, prózy pre deti: Vajíčko sliepky liliputánky, O múdrom kohútikovi, Augustín a zvon, Medardove rozprávky, Ďuro pozdrav Ďura a i. Ďalšie diela: Nebýva na každom vŕšku hostinec, Vlha. Za pozoruhodné kreatívne parametre získal viacero prestížnych ocenení, v r. 1979 mu udelili titul zaslúžilý umelec. Zomrel 16. júna 2001 v Modre.