Najspornejšie meno nového tímu znie Horst Seehofer. Podpredseda CSU, ktorý sa má stať budúcim ministrom poľnohospodárstva a ochrany spotrebiteľa, má dve chyby. Nemá rád budúcu kancelárku Angelu Merkelovú a podľa médií je ešte ľavicovejší ako mnohí sociálni demokrati. S Merkelovou je na nože od sporu o zdravotnícku reformu, ktorá proti sebe postavila obe sesterské strany.
Seehofera do vlády presadil šéf CSU a budúci minister hospodárstva Edmund Stoiber. Proti vôli Merkelovej a údajne aj proti vôli vlastnej strany, s ktorou nomináciu Seehofera nekonzultoval. Frakcia CSU chcela, rovnako ako Merkelová, druhý stranícky post obsadiť šéfom poslaneckej skupiny CSU Michaelom Glosom a urobiť z neho ministra obrany. To cez Stoibera neprešlo. Presadil si vlastného kandidáta a hovorí sa, že sa tak zároveň zbavil svojho najväčšieho kritika. Rezort poľnohospodárstva je navyše pre Bavorsko oveľa lukratívnejší než je ministerstvo obrany.
V CDU vyvolala Seehoferova nominácia ostrú kritiku. "Každý, kto je v opozícii k pani Angele Merkelovej, je teraz na ťahu - SPD a Seehofer," povedal člen predsedníctva CDU Heinrich-Wilhelm Ronsöhr pre denník Mitteldeutschen Zeitung.
Médiá hodnotia včerajšie Merkelovej nominácie aj ako ústupok silným ministerským predsedom. Kritici a premiéri Dolného Saska Christian Wulf a Hessenska Roland Koch mohli do nového kabinetu poslať svojich ľudí. Z Dolného Saska príde nová ministerka rodiny Ursula von der Leyen, hessenský premiér zase do novej vlády vyšle budúceho ministra obrany Franza Josefa Junga.
Prvá žena na čele nemeckej vlády tak bude mať vo vláde len pár spojencov: bude to určite nový minister vnútra Wolfgang Schäuble či nová ministerka na vzdelanie a výskum Anette Schavanová.
Nielen v SPD si tak po včerajšku viacerí povedia, že netreba robiť nič, len čakať. Merkelová a Stoiber si pôjdu po krku sami. V každom prípade sa personálne otázky doriešili včas. Včera poobede sa tak mohli konečne začať koaličné rokovania medzi oboma veľkými stranami. Skončiť by sa mali 14. novembra.