V Ramádí oplakávali obete amerického náletu. FOTO - REUTERS |
ť a ich odpor proti ústave nestačil.
Znamená to teda, že rozpory medzi irackými skupinami sa prehlbujú. Sunniti budú mať pocit, že sú mimo hry, zhodli sa podľa agentúry AFP viacerí odborníci na Irak.
Do tohto stavu sunnitskej mysle mimoriadne nešťastne vpadla bojová akcia americkej armády v odbojnom meste Ramádí. Odohrala sa len deň po referende, ktoré obyvatelia mesta zo strachu pred pomstou militantov značne ignorovali. Američania pri nej zabili podľa vlastných slov 70 ľudí. Armáda tvrdí, že to boli teroristi, miestni ľudia však hlásia, že väčšina zabitých boli civilisti. Spolupracovník agentúry AP dokonca napísal, že medzi obeťami boli aj deti.
Opisy toho, čo sa v Ramádí odohralo, sa značne rozchádzajú. Američania tvrdia, že zhodili bombu na skupinu asi 20 mužov. Tí sa snažili pri ceste zakopať bombu. Cestné bomby sú mimoriadne účinnou zbraňou odboja a významne prispievajú k narastaniu zoznamu padlých amerických vojakov.
Obyvatelia Ramádí však vypovedali, že pri ceste stáli obyčajní ľudia. Prišli sa pozrieť na vrak amerického auta. To zasiahla cestná bomba deň predtým a zabila päť vojakov. Zhromaždenia Iračanov pri vrakoch amerických áut sú bežné.
Po útoku sa potom strhla prestrelka medzi Američanmi a Iračanmi, pri ktorej zomrelo 50 ľudí. Američania opäť hovorili, že to boli bojovníci, nemocničné zdroje spomínali aj civilné obete.
Sunniti sú po útoku v Ramádí veľmi nahnevaní. Majú pocit, že Američania po nich idú. Sunnitskí lídri ešte v nedeľu, keď americká ministerka zahraničia Conodoleezza Riceová predpovedala úspech referenda, poukazovali na to, že Washington robí nátlak na referendovú komisiu. Očakáva sa, že neprijmú výsledky referenda, ktoré by mali oznámiť zajtra alebo pozajtra. Referendová komisia už teraz hlási veľa sťažností na neregulárnosť hlasovania.
Sunniti hovoria, že na referende sa zúčastnili v oveľa väčšom počte ako na parlamentných voľbách a aj tak sa presadili len návrhy Kurdov a šiitov. (mik)