Podľa údajov z ministerstva je hodnota objektu pozostávajúceho z vily, garáže, skladu a pozemkov s rozlohou takmer 7 árov asi 1,7 milióna korún. Lokalita, kde sa vila nachádza, je však podľa bratislavských realitných maklérov veľmi lukratívna. "Cena za štvorcový meter sa tu pohybuje od 14-tisíc korún hore," tvrdí maklérka, ktorá nechce byť menovaná. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
BRATISLAVA - Štátny podnik Letecké opravovne Trenčín získal od ministerstva obrany lukratívne pozemky a vilu v centre Bratislavy. Riaditeľ spoločnosti Peter Chupáč tvrdí, že vila prináša iba starosti.
Objekt bol na Letecké opravovne prevedený v marci, keď bol riaditeľom Leteckých opravovní spolužiak ministra obrany Juraja Lišku z vysokej školy Miloš Husár. Toho z funkcie odvolali v septembri, keď po medializácii vyše trojmiliónovej odmeny odmietol podpísať dodatok k pracovnej zmluve, ktorý obmedzoval výšku odmien pre šéfov štátnych podnikov na pol milióna korún.
Hovorca ministerstva obrany Zenon Mikle odmieta, že by dôvod prevodu lukratívneho majetku na štátny podnik mohol súvisieť s prípadnou privatizáciou Leteckých opravovní. Tá môže nastať po uskutočnení transformácie štátnych podnikov na akciové spoločnosti, ktorú ministerstvo plánuje na budúci rok.
Vilu v tesnej blízkosti rezidencie amerického a britského veľvyslanca podnik získal, podľa hovorcu, za účelom prevádzkovania školiaceho a prezentačného pracoviska. Objekt predtým využívala vojenská spravodajská služba. Mikle dodal, že Letecké opravovne samy prejavili o vilu záujem, a tvrdili, že by ju chceli využívať "pre potreby zahraničných návštev, s ktorými budú môcť rokovať v reprezentatívnych priestoroch v Bratislave a zákazníci tak nebudú musieť ísť až do Trenčína". Objekt bol podľa neho ponúknutý trenčianskym opravovniam aj pre zámer vybudovania medzinárodnej leteckej školy. O takomto využití objektu v Bratislave však súčasný riaditeľ Leteckých opravovní Peter Chupáč nič nevie. "Objekt sa momentálne nevyužíva. Nemožno hovoriť o úmysle podniku, bolo nám to od ministerstva prevedené, z akého dôvodu skutočne neviem," povedal.
Leteckým opravovniam podľa neho s objektom pribudli iba starosti, napríklad s jeho zabezpečením pred požiarom. O netradičný prevod ide aj podľa bývalého riaditeľa podniku Antona Ziga. Letecké opravovne totiž nevlastnia žiadny majetok mimo Trenčína, okrem rekreačného zariadenia v neďalekých Trenčianskych Tepliciach, ktoré však podnik takisto dlhodobo prenajíma.
MICHAL PIŠKO