BRATISLAVA - Splnenie posledných 14 podmienok ešte bráni zavŕšeniu privatizácie Slovenských elektrární talianskym Enelom. Po tom, čo Fond národného majetku schválil najnovšiu verziu strategického investičného plánu, zostáva pravdepodobne najväčším problémom, čo s dlhom vo fonde na likvidáciu jadra.
Jednou z ďalších odkladacích podmienok je aj reorganizácia majetku. Taliani nebudú privatizovať jadrovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach, ktorú onedlho treba odstaviť. V majetku štátu zostane aj Vodné dielo Gabčíkovo, kde ešte nie sú ukončené spory s Maďarskom.
FNM schválil nový investičný plán Enelu minulý piatok. "Položil sa tak základ na prípravu dlhodobého, strednodobého a ročných plánov, v ktorých budú rozpracované všetky plánované investície vrátane rozsahu prostriedkov," povedala hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová.
Taliani v pláne rátajú s dostavbou Mochoviec. Stavili aj na obnoviteľné zdroje, chcú vybudovať sústavu menších vodných elektrární na Ipli a park veterných mlynov.
Pred ukončením privatizácie Slovenských elektrární ešte vláda musí vyriešiť, čo s niekoľkomiliardovým dlhom vo fonde na recykláciu jadra. FOTO - ČTK
Enel podpísal so slovenskou stranou začiatkom tohto roka zmluvu o kúpe 66-percentného podielu v elektrárňach za 840 miliónov eur, čo je takmer 33 miliárd korún. Celý proces by sa mal zavŕšiť podľa privatizačného poradcu Petra Mitku zo spoločnosti PricewaterhouseCoopers do konca tohto roka.
Kľúčové Mochovce
V súčasnosti vyrábajú štyri bloky v Jaslovských Bohuniciach a dva v Mochovciach takmer 60 percent všetkej elektriny na Slovensku. Po odstavení reaktorov v Bohuniciach sa dostavba Mochoviec ukazuje ako kľúčová. "Pokiaľ sa v priebehu roku 2006 definitívne rozhodne o dostavbe a bude vytvorený model financovania, je stále reálny predpoklad spustiť oba bloky do prevádzky v roku 2011," povedal hovorca Slovenských elektrární Rastislav Petrech.
Odhady Slovenských elektrární hovoria o nákladoch na dostavbu približne 45 miliárd korún. Enel ráta s 1,6 miliardy eur, čo je približne 62 miliárd korún. "Enel zarátal do ceny aj určité riziká, ako je časový posun, predražovanie dostavby, prípadne model stavby na kľúč," vysvetľuje rozdiel Petrech. Plán ráta pri 40-ročnej životnosti s návratnosťou investície 12 rokov.
Ak by sa výstavba zvyšných blokov dostala do sklzu, mohlo by to znamenať nedostatok elektriny na Slovensku a jej predraženie. Uvádza sa to aj v návrhu energetickej politiky, ktorý vypracovali na ministerstve hospodárstva. O tom, že by sa začiatok dostavby mal posunúť a teoreticky začať až v roku 2008, sa zmienil minulý týždeň na energetickej konferencii zástupca Enelu pre Slovensko Marco Arcelli. "Investičný plán ani termíny v schválenom investičnom pláne nie sú záväzné. Nemám informácie o tom, že by sa Enel chystal meniť podmienky, čo sa týka dostavby Mochoviec," povedal Mitka.
Kameňom úrazu je odpad
Jedným z hlavných problémov spomedzi odkladacích podmienok bude pravdepodobne riešenie dlhu vo fonde na likvidáciu jadrovoenergetických zariadení. Vládne odhady hovoria o 15 miliardách, mimovládky až o 25 miliardách korún. Jadrovú energiu využívajú Slováci od 70. rokov, fond založili až v roku 1995. "Ak by všetky štyri bohunické reaktory každoročne odvádzali do fondu príspevky v súčasnej výške od svojho uvedenia do prevádzky, bolo by v januári 1995 vo fonde 19 miliárd korún," vysvetľuje Peter Mihók z Priateľov Zeme.
Enel odmieta tento dlh z minulosti zaplatiť zo svojho. Vláda musí pripraviť nový zákon o vyriešení tohto dlhu. Je možné, že deficit nakoniec zaplatia odberatelia vo vyšších cenách elektriny. Nový minister hospodárstva Jirko Malchárek to vylúčil. "Som si skoro istý, že občania nebudú nič doplácať v súvislosti s týmto zákonom," povedal po ostatnom rokovaní vlády. Riešenie problému zatiaľ nezverejnil.
Jaslovské Bohunice
Výstavba elektrárne A l sa začala roku 1958, fungovať začala v roku 1972. O päť rokov ju po niekoľkých haváriách odstavili. V súčasnosti tu fungujú dve elektrárne V1 a V2. Oba majú dva bloky, do prevádzky ich dali v rokoch 1978 a 1985. V prístupových rokovaniach s EÚ sa Slovensko zaviazalo reaktory odstaviť v rokoch 2006 a 2008.
Mochovce
Medzi Nitrou a Levicami zatiaľ energiu do siete dodávajú dva bloky, prvý od roku 1998 a druhý od roku 1999. Dostavbu tretieho a štvrtého bloku bude mať na starosti podľa plánu Enel. Každý blok v Mochovciach vyrobí ročne asi 3000 gigawatthodín elektriny, čo je takmer desatina spotreby Slovenska.