Kozmonautov Fej Ťü-lunga (vľavo) a Nie Chaj-šenga včera Čína vítala ako hrdinov. V nedeľu večer sa vrátili po piatich dňoch z obežnej dráhy. Ich triumfálnu cestu z vojenského letiska v Pekingu dávala televízia v priamom prenose. Let rakety Šen-čou-6 zavŕšil prvú etapu čínskeho programu pilotovaných letov. FOTO - REUTERS |
To je úplne chybná otázka. Chcete snáď povedať, že sme klamali? Hovorme o tom, ako pristupujete k jednotlivým otázkam... To nie sú výroky slovenského premiéra. Pochádzajú z posledného týždňa v Amerike. Hovorca amerického prezidenta Georgea Busha Scott McClellan takto reagoval na nepríjemné otázky. Je to ďalší dôkaz, že Bushova vláda je pod tlakom.
McClellan mal povesť dobrého chlapíka. Novinári ho podľa denníka The Washington Post mali radi a oceňovali, že sa k nim správa veľmi slušne. Teraz sa to zmenilo. Reportéri hovoria o ponižovaní a unikaní pred odpoveďami.
McClellan je rovnako ako Bush v strese. Po rokoch, keď ich médiá neničili, sú teraz štvanou zverou. Na Busha sa to valí. Irak, Katrina, Harriet Miersová, séria škandálov republikánskych lídrov v Kongrese. Prezident zrazu nevie, čo hasiť skôr. Znalci pomerov v Bielom dome tvrdia, že posledné chyby sú jednoznačne výsledkom neprítomnosti Karla Rovea.
Rove je hlavným politickým radcom prezidenta. Sám Bush ho nazýva architektom svojho víťazstva. Rove má problém, a nemôže sa preto venovať práci na sto percent. Je zapletený do škandálu okolo vyzradenia tajnej agentky CIA. Zdá sa, že jedným zo zdrojov médií pri odhalení Victorie Plameovej bol práve Rove. Ak sa to potvrdí, hrozí mu až väzenie.
Aj médiá sú si isté, že Rove by za normálnych okolností nedovolil také zmätky. Najviditeľnejšie je to pri nominácii Harriet Miersovej za sudkyňu Najvyššieho súdu. Blízka Bushova spolupracovníčka si zatiaľ neužila ani jeden deň pokoja. Už dva týždne odkedy ju prezident nominoval, je stále terčom útokov. Raz zľava od demokratov, raz sprava od ultrakonzervatívcov.
Najskôr kričali konzervatívci. Intelektuálom prekáža, že Miersová nemá žiadne skúsenosti s Najvyšším súdom a ústavným právom. Kresťanským spolkom zase prekáža, že Miersová nemá jasný postoj k interrupciám. Obávajú sa, že zablokuje republikánsky sen: obnovenie zákazu potratov. Biely dom reagoval vyhlásením, že Miersová je veriaca kresťanka.
To bola prihrávka demokratom. Vyzdvihovanie Miersovej viery nemá podľa nich nič spoločné s jej kvalifikáciou na post sudkyne.
Autor: Washington