Romano Prodi, zjednotiteľ talianskej ľavice, dostal v primárkach od sympatizantov silný mandát. Zadanie je jasné: poraziť Berlusconiho. FOTO - SITA/AP |
Romano Prodi vyzve na budúci rok v parlamentných voľbách premiéra a lídra pravicovej koalície Silvia Berlusconiho, rozhodli v nedeľu sympatizanti talianskej ľavice. Záujem o historicky prvé opozičné primárky bol veľký, prišli na ne viac než štyri milióny ľudí. Stačilo vyhlásiť, že patríte medzi sympatizantov ľavice, zaplatiť euro určené na pokrytie nákladov celej akcie a vybrať si zo šiestich kandidátov.
Očakávané a suverénne víťazstvo Prodiho zatienila mafiánska vražda v Kalábrii. Dvaja maskovaní muži tam zastrelili Francesca Fortugna, podpredsedu regionálnej vlády a člena stredovo-ľavej strany Margherita, keď opúšťal volebnú miestnosť. Miestna mafia demonštrovala, kto je skutočným pánom na juhu Talianska.
Kalábria je domovom Ndranghety, miestnej mafie. Tá sa stáva silnejšou a vplyvnejšou, ako jej slávnejší kolegovia na Sicílii. Zmeniť to nie je schopná žiadna vláda, neformálne štruktúry podsvetia pracujú efektívnejšie. Vražda má v symbolickej reči organizovaného zločinu jasné posolstvo pre miestnych voličov: Ndrangheta si nástup ľavice k moci neželá.
"Prodi môže vyhrať len vtedy, keď volia len stúpenci ľavice," komentoval primárky ľavice posmešne premiér a mediálny mogul Berlusconi. V prieskumoch verejnej mienky so svojou Forzou a pravicovými partnermi, ale za ľavicovou koalíciou dlhodobo zaostáva. Navyše Prodi, v Taliansku prezývaný "Profesor", už "piráta" Berlusconiho raz vo voľbách v roku 1996 ako šéf stredovo-ľavej koalície porazil. Po dvoch rokoch ho podrazili komunisti, vláda padla a Prodi sa zakrátko stal predsedom Európskej komisie.
"Prekonalo to všetky moje očakávania," nadchýnal sa Prodi nad vysokou účasťou. Získal asi tri štvrtiny hlasov. Berlusconi, ktorý sa svojím výkonom v úrade pred Talianmi skutočne priveľmi chváliť nemôže, ale počas uplynulého týždňa Prodimu cestu za víťazstvom výrazne skomplikoval. V parlamente presadil zmenu volebného zákona, ktorý upravil vo svojej prospech. Podľa ľavice ide o podvod, v nadchádzajúcich voľbách by ju vraj mal pripraviť až o 50 kresiel a reforma Berlusconiho koalícii zaistí väčšinu v parlamente aj pri výraznom úbytku hlasov.
Navyše zákon od volebných lídrov požaduje, aby sa stali členmi politickej strany. Práve to, že nepatrí k žiadnej politickej strane, doteraz Prodimu zjednodušovalo šéfovanie rozdrobenej a často rozhádanej ľavice. Teraz si bude musieť vybrať stranu alebo založiť novú.