Organizátor Peter Ničík sa stihol predstaviť aj na autorskom čítaní. |
"Máme dobrý pocit. Odohralo sa tu niekoľko desiatok podujatí, ktoré boli príjemným zážitkom pre ľudí i spisovateľov, takže sme spokojní," zhodnotil pre SME druhý ročník Žilinského literárneho festivalu, ktorý sa odohrával v dňoch 10. až 17. októbra, jeho hlavný organizátor Peter Ničík.
Podujatie pozostávalo z množstva akcií, v ktorých dominovali prezentácie a verejné čítania kníh, ale nechýbali ani zaujímavé sprievodné akcie. Z nich treba spomenúť vydarený koncert českej folk-šansónovej speváčky Radůzy alebo divadelné predstavenie Hrdý Budžes s Bárou Hrzánovou.
Zaujímavosťou bola návšteva škôl. "Obzvlášť ma teší, že sme sa boli pozrieť aj v školách, kde mali mladí ľudia možnosť vidieť 'živých' spisovateľov," dodáva Ničík s úsmevom.
Experimentálnym projektom bola výstava básní v žilinských autobusoch a trolejbusoch. "Chceli sme priblížiť poéziu aj bežným ľuďom. Ľudia si takto prečítali básne a potom sa o nich rozprávali." Niektorí upozorňovali, že napriek avizovanému sa básne nedostali do všetkých prostriedkov hromadnej dopravy. "To je pravda, do obehu sa totiž dostali náhradné spoje a s tým sme nepočítali," vysvetľuje Ničík. Jediným programom, ktorý sa pre chorobu neuskutočnil, bolo napokon iba scénické čítanie hercov Mira Nogu a Zuzany Kronerovej.
"Vrcholom festivalu bolo predstavenie Hrdý Budžes. Návštevníci boli nadšení. Myslím si, že úspechom festivalu bolo už to, že sa ľudia naň prišli pozrieť. Predstavili sme množstvo literárnych žánrov s dôrazom na kvalitu."
Mladšia generácia sa stretla v kultúrnom priestore s názvom Stanica Žilina-Záriečie. Odohral sa v nej literárny Campus - tvorivá dielňa pod vedením dvojice Andrej Šeliga a Palo Urban. Tá sa zamerala priamo na vznik a podporu básnickej tvorby. "Celý týždeň tu fungovali mladí ľudia z rôznych kútov Slovenska. To podhubie, ktoré sa navzájom často ani nepozná," vysvetľuje Andrej Šeliga. "Chceli sme vedieť, či v súčasnosti môže ešte poézia komunikovať s ľuďmi. V podstate to bolo o textoch, ktoré sa vytvorili a rozdali pre radosť. Myslím si, že nielen koncert, aj poézia môže ľudí zaujať."
Na literárnom workshope v Žiline sa zúčastnili aj relatívne neznámi a mladí autori, ktorých ešte neťažia pracovné povinnosti. "Bola to permanentná týždňová akcia - aj preto, aby sa účastníci nemuseli stresovať z pragmatických dôvodov," hovorí jeden z účastníkov Peter Šrank, člen literárneho klubu v Žiari nad Hronom. Šeliga dodáva: "Viac to bolo zamerané na hru, na okamih tvorby - chceli sme sa oslobodiť od myšlienky, že tu vzniká nejaká vážna tvorba. V podstate sme vytvorili poéziu v surovom stave." Výsledkom stretnutia je napokon špeciálne vydanie novín, v ktorom sa prezentujú práce zúčastnených autorov.
"Myslím si, že celé toto stretnutie prebehlo v srdečnej atmosfére, občas to aj v tom dobrom zaiskrilo. Význam vidím v tom, že aj neoficiálna scéna si pomaly nachádza svoje cestičky." Šrank si cení kontakty, ktoré sa počas tohto workshopu vybudovali. "Vytvorili sa možnosti do budúcnosti, pozvania medzi autormi a rôznymi literárnymi klubmi. To je pre mňa asi to najpozitívnejšie na tejto akcii."
K vrcholom festivalu patrilo vystúpenie českej pesničkárky Radůzy. FOTO - ĽUBO BECHNÝ |