FOTO |
Vzrušujúce americké kvarteto The Velvet Underground vzniklo už pred štyridsiatimi rokmi. Hoci jedna z najpozoruhodnejších skupín rockovej histórie v čase najvýraznejšej aktivity (1965 - 1970) nezaznamenala výraznejší masový úspech, jej vplyv, význam a sláva pretrvávajú dodnes. Potvrdzuje to aj táto monografia, ktorá nedávno vyšla v českom preklade.
V mnohých ohľadoch Velvet Underground predbiehali svoju dobu, čo im paradoxne na popularite nepridávalo, skôr ich odsúvalo do vedľajších, alternatívnych hudobných regálov. Najvýznamnejšiu zostavu skupiny tvorili štyri osobnosti - pozoruhodný newyorský básnik, experimentujúci gitarista, spevák a skladateľ Lou Reed, multiinštrumentalista s klasickým hudobným vzdelaním a žiak skladateľa novej hudby Johna Cagea John Cale, už nežijúci gitarista a profesor anglickej literatúry Sterling Morrison, tím osobností doplnila novátorka hry na bicie Maureen Tuckerová.
O zásadnejší prienik kapely do verejnej pozornosti sa zaslúžil pop-artový mág Andy Warhol, ktorý vo svojom umeleckom ateliéri Factory poskytoval priestor rôznym umelcom a zaujímavým ľuďom - okrem Velvetov sa tam napríklad motali aj Salvator Dalí, Bob Dylan, Allen Ginsberg alebo John Lennon. Na začiatku roku 1966 uviedol Warhol v premiére multimediálnu show Exploding Plastic Inevitable (Explodujúca plastická nevyhnutnosť) - predstavenie, ktorým sa snažil pôsobiť na čo najširšiu a najintenzívnejšiu zmyslovú úroveň diváka a poslucháča, čo mohlo vyvolávať veľmi silný zážitok, niekedy hraničiaci až so šialenstvom.
V praxi to znamenalo, že za pódiom bolo plátno, na ktoré premietal svoje filmy (niekedy aj dva až tri naraz), na pódiu hrali Velvet Underground spolu so speváčkou Nico hutnú, drsnú, energiou nabitú hudbu s maximálnou hlasitosťou a pred kapelou v experimentálnej hre so svetlami stvárňovalo scény z piesní niekoľko tanečníkov pod vedením sólistu Gerarda Malangu, básnika, filmára a veľmajstra Factory.
Práve Malanga je spolu s hudobným publicistom, spisovateľom a znalcom newyorskej komunity Victorom Bockrisom autorom knižky zachytávajúcej komplexný príbeh Velvet Underground vrátane času po rozpade a pokusu o comeback v roku 1993. Ide o pravdivú skladačku viacerých výpovedí členov kapely a spriaznených alebo spolupracujúcich ľudí, starých článkov i osobných poznámok a komentárov autorov vrátane diskografie.
Mimoriadny súzvuk textov s hudbou a zničujúca sila piesní, ktoré podávali pohľad zblízka, neskreslený, priamy až naturalistický a dekadentný, výrazne ovplyvnili nastupujúce tvrdé smery v rockovej hudbe - punk, new wave, hard rock a metal, ale aj mnohé folkrockové odnože. Sólové kariéry jednotlivých členov (najmä Reeda a Calea) potvrdili ich vplyv i význam a na konci 80. rokov boli Velvet Underground uvedení do americkej Rokenrolovej siene slávy.
Výrazne skupina pôsobila aj na českú rockovú a disidentskú scénu (The Plastic People Of The Universe, DG 307, Fiction, Tichá dohoda) a náhodou preto nebolo ani dlhoročné intenzívne priateľstvo Lou Reeda s Václavom Havlom.
Autor: Pavel Malovič(Autor je publicista a pesničkár)