V oblasti konkurencieschopnosti a tvorby pracovných miest si podľa správy Svetovej banky Slovensko zlepšilo pozíciu nielen v rámci krajín E8, ale aj vo vzťahu ku krajinám E15. Správa však zaregistrovala obavy, že reformy by mohli mať negatívny dopad na nízkopríjmové skupiny obyvateľov. "Vzhľadom na tieto názory je trochu prekvapujúce, že na monitorovanie dopadu reforiem sa nevynaložilo žiadne systematické úsilie," hovorí správa. Najmä dôraz na pracovný potenciál ako cestu úniku z chudoby mohol ďalej prehĺbiť sociálne vylúčenie tých, ktorí neboli z rôznych dôvodov schopní nájsť si zamestnanie.
Ďalším negatívom, ktorý si správa všíma, je skutočnosť, že sa nezamestnanosť čoraz viac koncentruje medzi nekvalifikovanými osobami a do konkrétnych regiónov. I keď sa prudký ekonomický rast posledných rokov prejavil zvyšovaním zamestnanosti, nárast pracovných miest pohltil zvyšujúci sa počet obyvateľov v produktívnom veku. Preto je miera zamestnanosti (58 percent) na Slovensku treťou najnižšou v Európe (len v Maďarsku a Poľsku je nižšia). Slovensko má okrem toho tiež druhú (hneď po Poľsku) najvyššiu mieru nezamestnanosti v EÚ, je to viac ako dvojnásobok priemeru EÚ 15. Miera nezamestnanosti medzi osobami so základným vzdelaním je takmer päťkrát vyššia ako v EÚ 15 a viac ako dvakrát vyššia než priemer EÚ 8.
Medzi jednotlivými regiónmi a kvalifikačnými úrovňami uchádzačov o prácu sú pritom obrovské rozdiely.
Z týchto údajov vyplýva, že sa výrazne obmedzili pracovné príležitosti pre osoby s nižšou kvalifikáciou - nezamestnanosť v tejto skupine ľudí výrazne vzrástla a začala mať aj dlhodobejší charakter.
"Treba si uvedomiť," hovorí správa, "že aj keby sa naplnili tie najoptimistickejšie vízie a reformy by boli úspešné v tom zmysle, že práca "by sa oplatila", ostrovy nezamestnanosti budú existovať ďalej."
Príčiny vidia niektorí odborníci v tom, že sa síce zvýšila motivácia ľudí hľadať si prácu, nezvýšila sa však motivácia firiem, zamestnávať viac ľudí - takže napriek vyššej motivácii je ťažko prácu reálne nájsť.
"Ak chceme docieliť rast ekonomiky a zamestnanosti, nemôžeme ignorovať, že približne 8 percent ľudí je nezamestnateľných," povedal tajomník ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny Miroslav Beblavý. (gal)