V prvom rade by ste sa mali upokojiť, aby ste sa mohli sústredene venovať výzve, ktorá pred vami stojí: čo najlepšie sa "predať". A pretože ľudí často znervózňuje fakt, že nevedia presne, čo ich čaká, mali by ste si krok za krokom prejsť situácie, s ktorými sa pri prijímacom pohovore môžete stretnúť. Pomôcť vám môže napríklad knižka Michaela Lorenza a Uta Rohrschniedera s jednoduchým názvom: Jak uspět u přijímacího pohovoru, ktorú pripravilo vydavateľstvo Grada.
Hneď na začiatku upozorňujú autori na stratégiu, ktorá vám môže pomôcť k úspechu: buďte pri pohovore aktívni a spoluvytvárajte ho! Pravdaže ak sa chcete podieľať na tom, akým smerom sa bude pohovor uberať, musíte sa pripraviť. Preto prvá rada autorov znie: poznamenajte si svoje myšlienky, nápady a otázky - i keď sa vám zdá, že sú samozrejmé, a začnite s tým práve teraz.
Knižka vám prinesie tipy ako sa správať, ako odpovedať na otázky, poradí vám, ktoré body by ste si v rámci rozhovoru mali vyjasniť a na čo by ste sa vôbec nemali spytovať.
Veľmi zaujímavá je aj piata kapitola, ktorá podrobnejšie popisuje rôzne postupy, ktoré sa pri prijímacích pohovoroch používajú: osobnostné dotazníky, výkonnostné testy aj assessment centrá. A na záver vám autori radia: vyhodnoťte si pohovor - skutočne by ste chceli pracovať v tejto firme? Je pre vás toto zamestnanie naozaj vhodné a zaujímavé?
V prílohe nájdete aj konkrétne otázky, s ktorými sa môžete pri pohovore stretnúť. A nezabúdajte, ak na vás pri pohovore budú tlačiť nepríjemnými otázkami, neberte ich ako útok - takto sa niekedy pri pohovoroch testuje vaša schopnosť správne reagovať a pracovať pod stresom. (gal)