Zase mám za sebou jeden neúspešný pohovor; už som odpovedal najmenej na dvadsať inzerátov, a ozvala sa mi len táto jedna firma - takýmto nepríjemným situáciám čelia často ľudia, ktorí sú bez zamestnania. Frustrácia sa prehlbuje tým viac, čím väčší je počet odmietavých odpovedí od zamestnávateľov a neúspešných konkurzov. Najhoršie sú na tom dlhodobo nezamestnaní. Aj keď má určité percento nezamestnaných len malé šance prácu získať, pretože majú nízku alebo žiadnu kvalifikáciu, časť ľudí stráca schopnosť nájsť si zamestnanie preto, že klesá ich sebavedomie a tým aj schopnosť prezentovať sa v dobrom svetle pred potenciálnym zamestnávateľom. Dá sa týmto ľuďom pomôcť?
Podľa odborníkov by sa mali aspoň raz za čas zúčastniť kurzov, ktoré im pomôžu po psychickej stránke a zároveň ich naučia, ako sa vyvarovať chýb pri hľadaní zamestnania. Takéto kurzy ponúkajú nezamestnaným úrady práce. Mnohí však považujú za zbytočné učiť sa, ako treba napísať životopis, ako sa správať pri prijímacom pohovore - podľa nich je problém v tom, že nemajú známych na správnom mieste. "I keď sa ľuďom zdá, že tieto zručnosti ovládajú, nie je to vždy tak," hovorí lektorka takýchto kurzov Margita Domeová. "Teóriu môžu poznať, ale keď príde na lámanie chleba, zlyhávajú. Preto považujem za veľmi dôležité, aby si jednotlivé situácie prakticky precvičili.
Len tak totiž zistia, čo robia nesprávne."
Na kurzoch sa síce venuje určitý čas aj teoretickej príprave, ale dôraz leží na precvičovaní jednotlivých situácií - ako sa telefonicky zaujímať o prácu, ako sa obliecť a pripraviť na výberové konanie, ako sa na ňom správať. "Vtedy hneď každý vidí, aké elementárne chyby urobil," tvrdí lektorka. "Okrem toho môžu na kurzoch čerpať aj so skúseností ostatných účastníkov. Mnohým pomôže aj to, že im pomáhame nájsť ponuky práce na internete - niektorí sa totiž k týmto informáciám nemajú ako dostať."
Takéto kurzy môžu mať rôzne názvy (napríklad ako si hľadať zamestnanie, príprava na výberové konanie) a rôznu časovú dotáciu (od 24 do 60 hodín), a môžu sa viac zameriavať na osobnostnú stránku alebo jednotlivé kroky pri hľadaní zamestnania. Spája ich však to, že poskytujú účastníkom okrem praktických rád aj psychickú podporu. "Samozrejme, nepodarí sa vždy prebrať ich z letargie, pretože niektorí by potrebovali systematickejšiu prácu, ale mnohí načerpajú duševné sily a pripravia sa aj na rôzne neočakávané situácie," hovorí Domeová.