Týždeň celoživotného učenia je podujatie, ktoré na Slovensku pripravuje Akadémia vzdelávania už tradične vždy koncom novembra. Slovensko sa pripája k štátom, ktoré túto aktivitu každoročne organizujú. Poslaním celého podujatia je upriamiť pozornosť občanov na potrebu
i možnosti celoživotného vzdelávania.
Tohtoročný Týždeň celoživotného učenia sa uskutoční
v dňoch 28. novembra až 2. decembra prostredníctvom pobočiek Akadémie vzdelávania doslova vo všetkých regiónoch Slovenska. Partnerom je Národná agentúra Leonardo da Vinci. Záštitu nad celým podujatím prevzal prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.
Skutočnosť, že poslanie Týždňa celoživotného učenia korešponduje s dokumentmi Európskej únie a vlády SR, odzrkadľuje i náplň odbornej konferencie. Konať sa bude v Bratislave 1. decembra a zúčastnia sa na nej
zástupcovia ministerstiev, vysokých škôl i partnerských organizácií. Venovať sa budú predovšetkým kvalite celoživotného vzdelávania. Zahraniční účastníci konferencie z Belgicka, Dánska, Francúzska, Lotyšska a Nemecka sa sústredia najmä na systém riadenia kvality v inštitúciách vzdelávania dospelých.
Cena Akadémie vzdelávania pre rok 2005
V rámci konferencie sa uskutoční aj slávnostné odovzdávanie Medaily Juraja Fándlyho, ako aj Cien Akadémie vzdelávania. Kým Medaila Juraja Fándlyho býva udeľovaná za dlhodobé zásluhy a prínos pre teóriu i prax výchovy a vzdelávania dospelých, Cena Akadémie vzdelávania reaguje na konkrétne aktivity za končiaci sa, prípadne predchádzajúci kalendárny rok.
Pre rok 2005 boli Ústrednou radou AV vyhlásené Ceny Akadémie vzdelávania v týchto kategóriách:
I. kategória - Cena za najlepší vzdelávací program
Cieľom je podporiť tvorbu
nových účinných vzdelávacích programov, ktoré obohacujú ponuku Akadémie vzdelávania a prispievajú k uplatneniu poslucháčov na trhu práce. Porota bude hodnotiť najmä aktuálnosť, obsahovú úroveň, vhodné metodické postupy a spoločenský i ekonomický prínos programu.
II. kategória - Cena za popularizáciu vedeckých poznatkov
V tejto kategórii budú ocenení vedeckí pracovníci, ktorí sa dlhodobo a angažovane venujú popularizácii vedy. Porota bude hodnotiť predovšetkým práce, ktoré prispievajú k rozvoju spoločnosti, založenej na poznatkoch a rozvoji vzdelanosti.
III. kategória - Cena za publikačnú činnosť v oblasti celoživotného učenia
Cieľom je podporiť slovenských autorov knižnej a časopiseckej literatúry, ktorí sa venujú teórii a praxi celoživotného vzdelávania. Osobitnú pozornosť bude porota venovať prácam, ktoré zvýraznia význam celoživotného učenia pre spoločnosť.
Návrhy na udelenie Ceny Akadémie vzdelávania môžu podávať lektori, funkcionári, odborní zamestnanci akadémie, partnerské organizácie, vysoké školy, ústavy SAV a odborná verejnosť. Svoju prácu môže predložiť aj autor.
V každej kategórii sa udeľujú spravidla 3 ceny dotované čiastkami od 5 000 do 20-tisíc Sk. Návrh - dielo v dvoch kompletných verziách, možno poslať do 28. októbra 2005 na adresu Akadémie vzdelávania na Gorkého ulici č. 10 v Bratislave.
Program pre verejnosť
Týždeň celoživotného učenia neodmysliteľne zahŕňa program pre širokú verejnosť všetkých vekových kategórií. Jeho náplňou je predovšetkým popularizácia celoživotného vzdelávania, ale aj prezentácia možností, ktoré v tomto smere ponúka Akadémia vzdelávania.
Za všetky aktivity menujme aspoň Deň otvorených dverí na ústredí a v 37 pobočkách Akadémie vzdelávania. Pre najmenších budú pripravené otvorené hodiny so zahraničnými lektormi a výtvarné aktivity. Pre ďalšie vekové kategórie návštevníkov budú k dispozícii tzv. otvorené hodiny výučby cudzích jazykov vedených slovenskými aj zahraničnými lektormi, ďalej možnosť otestovať si zadarmo svoje jazykové vedomosti, alebo dozvedieť sa viac o medzinárodne uznaných certifikátoch, ktoré možno získať v Akadémii vzdelávania. Veľký záujem bol v minulom ročníku aj o ukážky
z priebehu novej maturitnej skúšky z cudzieho jazyka, ktorá v tomto školskom roku čaká maturantov. Najväčším lákadlom bude tradične internetový kvíz o zaujímavé hodnotné ceny. Podmienkou či skôr nástrojom zapojenia sa do kvízu (okrem vedomostných predpokladov) bude preukázanie základných počítačových zručností.
Kto si nájde čas na návštevu Akadémie vzdelávania, či už jej ústredia na Gorkého ulici alebo ktorejkoľvek z jej tridsiatich
siedmich pobočiek, môže nielen príjemne stráviť čas, ale najmä načerpať množstvo informácií, podnetov a výziev pre ďalšie vzdelávanie sa, či už seba alebo svojich blízkych.
Klaudius Šilhár