"Pre pozitívny pohľad na mňa nerobím nič zámerne"

Beata Nemcová (35) sa v kolektíve študentov a pedagógov štiavnického gymnázia určite nestratí. Má prirodzený rešpekt, hoci s pojmom líder v kolektíve sa príliš nestotožňuje. To, že sa ňu študenti a kolegovia obracajú so svojimi problémami, považuje ...

Beata Nemcová (35) sa v kolektíve študentov a pedagógov štiavnického gymnázia určite nestratí. Má prirodzený rešpekt, hoci s pojmom líder v kolektíve sa príliš nestotožňuje. To, že sa ňu študenti a kolegovia obracajú so svojimi problémami, považuje za samozrejmosť.

Pomoc nikdy neodmietne, hoci rada zdôrazní, že pre pozitívny pohľad na seba nerobí nič zámerne. "Ako ma vnímajú kolegovia? Som asi príliš otvorená, nedokážem čušať a keď s niečím nesúhlasím, dokážem sa biť do krvi," hovorí profesorka. Samozrejme, nielen za seba, ale i za druhých. To na nej ostatní obdivujú. Občas sa stane, že niekoho urazí. "Určite to však nikdy neurobím zámerne," dodáva. "Aj si poviem, že je zbytočné starať sa do niektorých vecí, ale nevydržím byť ticho. Neviem sa podkladať a nemám rada klamárov a podvodníkov. Chcem žiť tak, aby som bola spokojná, aby ľudia okolo mňa boli spokojní, aby som dokázala zmeniť kúsok sveta alebo aspoň ľudí k lepšiemu."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kolegom imponuje jej energia, dobrá nálada a otvorenosť. "Obdivuhodné na nej je, že vždy (s výnimkou dní, keď má migrénu) je pozitívne naladená. Môže byť pondelok ráno pred prvou hodinou, streda pred štvrtou či piatok pred poslednou hodinou, vždy je usmiata a vyrovnaná. Nepodlieha depresiám a zvláda akúkoľvek záťaž. Vyžaruje z nej energia a prirodzený šarm. Páči sa mi, ako si vie užívať život, odváži sa na adrenalínové športy a dlhé cesty," myslí si jej kolegyňa Erika Tuchlíková.

Čínština jej nevyšla

Kým sa doktorka pedagogiky Beata Nemcová dostala na post rešpektovaného pedagóga, prešla neľahkou cestou. Po skončení gymnázia túžila študovať prekladateľstvo a tlmočníctvo v bývalom Leningrade. Najviac ju priťahovala kombinácia čínsky jazyk - angličtina. Sen sa jej však ani po

SkryťVypnúť reklamu

opakovaných snahách nesplnil. Nastúpila preto do bývalého štiavnického podniku Pleta ako sekretárka a onedlho sa jej narodil syn. "Keď mal osem mesiacov, prišla mi ponuka zo Strednej lesníckej školy, aby som učila angličtinu. Prijala som ju, hoci som si ani veľmi neuvedomila, do čoho idem," hovorí B. Nemcová. Začínala od nuly, s minimom pedagogických skúseností. "Snažila som sa zorientovať v učebniciach dostupných na trhu, keďže v škole nebolo vtedy takmer nič," hovorí. Spomína si na obrovskú trému, keď stála prvý raz pred triedou plnou chlapcov. Snažila sa zakryť trasúci sa hlas, ale bez úspechu. V tom čase na škole po prvýkrát prijali aj dievčatá na odbor ekológia. Aj učitelia aj študenti si ju neraz pomýlili so študentkami. Bolo z toho nemálo úsmevných momentov, no ona sama na sebe už vtedy tvrdo pracovala:

SkryťVypnúť reklamu

"Snažila som sa nájsť si informácie o metodike a moderných trendoch vo výučbe. Hnacím motorom boli pre mňa zúfalo nudné hodiny na strednej škole. Často som pracovala aj metódou pokusu a omylu," priznáva. Postupne však získavala skúsenosti, z ktorých ťaží dodnes. Nikdy sa totiž neuspokojila s tým, čo kážu osnovy a hľadala popri nich vlastnú cestu. Po dvoch rokoch ju prijali na Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici. "Do štúdia som sa bezhlavo vrhla. Keď ma niečo nadchne, vrhnem sa do toho bez ohľadu na akékoľvek problémy a ťažkosti," dodáva. Päť nasledujúcich rokov označuje za malé šialenstvo. Dopoludnia učila, popoludní cestovala do Banskej Bystrice na prednášky a semináre. Medzi oboma mestami poznala už naspamäť každú zákrutu. Neskôr zmenila pôsobisko, prešla na gymnázium. "Na lesníckej bolo fajn, ale z hľadiska odborného rastu ma škola prestala uspokojovať. Na lesníckej škole totiž anglický jazyk nebol nikdy prioritou," hovorí B. Nemcová.

SkryťVypnúť reklamu

Zmena školy bola inšpirujúca, no začal sa omnoho stresovejší život. Ovplyvnila to zrejme snaha študentov dostať sa na vysoké školy. "Škoda, že je to často o teórii a splnení kritérií na testoch, nie o praxi. V tomto smere reforma školstva nepokročila. Učebnice sú preplnené nepodstatnými faktami, encyklopedickými vedomosťami, ktoré mnohí učitelia ešte znásobia vlastnými nárokmi. Svoju časť viny na tom majú aj vysoké školy, pretože niektoré prijímacie hovory prekračujú rozumné hranice," tvrdí.

Beata Nemcová sa nikdy nebála otvorene povedať svoj názor, za čo si tiež získala rešpekt kolegov. Nemusí mať formálnu pozíciu, osobnosťou sa stala aj bez nej.

Osobnosť sa nerodí

zo dňa na deň

Podľa psychológa Jindřicha Cupáka z Psychiatrickej nemocnice prof. Matulaya v Kremnici trvá pomerne dlhý čas, kým sa z člena kolektívu stane neformálna autorita. Vyžaduje si to pracovné skúsenosti, ale aj vzťah k ľuďom. "Ak sa človek takouto osobnosťou stane, je to osvedčením jeho schopností tak v ľudskej, ako aj profesionálnej rovine," tvrdí psychológ. V ľudskom prístupe si

SkryťVypnúť reklamu

to vyžaduje schopnosť poskytnúť oporu pre druhých, v sociálnej oblasti sa prejavuje schopnosťou otvorene a vecne komunikovať s rešpektom k spätnej väzbe. "Autorita, ktorá nie je delegova-ná inštitúciou, čo znamená, že nepredstavuje niektorý z vedúcich postov, je výsledkom každodenných skúseností a nie je daná získaním akéhokoľvek certifikátu," myslí si Jindřich Cupák.

Vymenúva tri základné predpoklady, aby sa človek stal v kolektíve prirodzenou autoritou:

1. Vlastnosti osobnosti - objektívnosť v hodnotení, predvídavosť, primerané sebavedomie a sebadôvera, emočná stabilita, zmysel pre humor, pozornosť k potrebám druhých, záujem o nich s pamäťou pre detaily, ochota stáť za svojím názorom a hájiť ho z očí do očí najmä voči formálnym autoritám.

SkryťVypnúť reklamu

2. Sociálno - komunikačné schopnosti - hľadanie nových ideí, schopnosť počúvať druhých, vyjadriť porozumenie, porozumieť cíteniu iných podľa mimoslovných prejavov, napríklad reči tela, vedieť kritizovať citlivo a z očí do očí, tolerovať odlišnosti bez predsudkov, podporovať atmosféru otvorenosti, konflikty a krízy prijímať vecne a pokojne.

3. Zhoda povahových vlastností a komunikačných schopností s cieľom skupiny.

Kveta Fajčíková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 168
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 005
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 834
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 099
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 355
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 533
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 040
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 617
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu