"Čo robí lídra lídrom, to ešte nikto nikdy nevymyslel," tvrdí Anna Sýkorová, dlhoročná riaditeľka organizácie Junior Achievement Slovensko - Mládež pre budúcnosť a odborníčka na rozvoj manažérskych zručností. "Samozrejme, existuje určitá suma potrebných vlastností, ale každý z úspešných lídrov ju má inak namiešanú a inak svoje schopnosti využíva."
Môžeme teda nakresliť aspoň všeobecný portrét uznávaného a schopného vodcu? Odborníci sa zhodujú v tom, že to musí byť
výrazná, silná osobnosť, s vysokou emocionálnou inteligenciou. A pretože hlavným poslaním lídra je viesť tím, veľmi dôležité je práve to, aby bol schopný tímovej práce. Na ňom však leží najväčšia zodpovednosť za výsledky spoločnej práce. "Dobrý líder musí mať odvahu a ochotu niesť riziko, ale aj vedieť požiadať o pomoc a radu," zdôrazňuje preto Roland Wagner, ktorý sa venuje koučovaniu manažérov. "Ale zároveň by mal byť ochotný nechať druhých pri sebe vyrásť a mať cit pre chvíľu, kedy má ustúpiť do úzadia a odovzdať kormidlo inému."
"Dnes je veľmi dôležitá aj flexibilita," hovorí poradkyňa v oblasti riadenia a ľudských zdrojov Dagmar Sliacka. "Dobrý top manažér musí byť schopný vnímať zmeny a prispôsobovať sa im, musí vedieť zvládať stres, musí mať strategické myslenie, musí sa vedieť orientovať vo vzťahoch a chápať ľudí, aby ich dokázal strhnúť pre nové veci. Mnoho manažérov zo starej garnitúry sa ešte pokúša viesť svojich zamestnancov direktívnym spôsobom, ale vtedy sa dosť často stáva, že firmu v skutočnosti riadi niekto iný. Dobrými manažérmi nie sú mocenské typy, ktoré chcú zo zamestnancov dostať všetko a sú presvedčení, že pre robotu by mali aj umrieť. Chýba im empatia a schopnosť sociálneho cítenia a zanedbávajú vzťahy so zamestnancami, preto ani nie sú schopní ľudí motivovať."
Je to tak, že diktátorským typom už odzvonilo? Tie tu zrejme boli a budú vždy. Ich osud záleží aj od "podhubia", na ktorom vyrastajú. Podľa Rolanda Wagnera môže mať človek líderské predpoklady napríklad vtedy, ak bol starším súrodencom, alebo ak mal už v detstve sklon viesť rovesníkov. "Tam však môže číhať zrada v podobe vštepeného diktátorstva," hovorí Wagner.
"Aj známi diktátori boli na začiatku dobrými lídrami, pokým ich schopnosť viesť ostatných nepohltila potreba mať moc. Pre niektoré osobnostné typy je pravdepodobne nebezpečné, stať sa vodcom," dodáva Dušan Fabián.
"Vodcovstvo založené na sile je typické pre zvieratá, ktoré žijú v kŕdľoch. Tam je vodcom spravidla fyzicky najsilnejší jedinec. Pri ľuďoch a dokonca aj u vyšších zvierat je to inak. Spomínam si na jeden príklad: výskumníci pozorovali skupinu opíc, ktorých vodcom bol slepý opičiak. Nosili ho so sebou, pretože mal schopnosti, ktoré nemal žiadny iný z nich."
(gal)