Fidesz expremiéra Viktora Orbána postavil na najväčšom budapeštianskom námestí stan pre 3500 ľudí, v ktorom líder opozície a jeho spolupracovníci hodnotili výsledok takzvanej Národnej konzultácie začatej v máji.
Orbán v rámci nej obcestoval Maďarsko, prekonal vraj viac 100-tisíc kilometrov, navštívil asi 1000 obcí a osobne, po telefóne alebo cez internet hovoril s 1,5 miliónom ľudí, aby zistil, čo ich najviac trápi a čo by chceli zmeniť. "Bola to najvýznamnejšia politická udalosť posledných 15 rokov," hodnotil akciu sám Orbán.
Vládnuca socialistická strana na inom mieste hlavného mesta uzatvárala trojmesačnú kampaň na zmenu image z postkomunistickej "partaje" na mladú dynamickú stranu. Premiér Ferenc Gyurcsány na mítingu propagoval svoj najčerstvejší program na odstránenie chudoby a predseda strany István Hiller dokonca prekonal aj Orbána. Socialistom sa podľa neho v rámci svojej kampane podarilo skontaktovať až 2,3 milióna ľudí, ktorí im vyjadrili dôveru.
Súčasťou kampane sa stala aj cesta premiéra Gyurcsánya do Spojených štátov predminulý víkend. Keď premiér po návrate referoval o výsledkoch cesty, nezabudol vyzdvihnúť, akú prácu dalo súčasnej koalícii maďarsko-americké vzťahy zlepšiť.
Ochladiť sa mali, keď sa vtedajší premiér Orbán po 11. septembri 2001 napriek žiadostiam Washingtonu verejne nedištancoval od vyhlásení lídra maďarskej krajnej pravice, že si Američania útoky na New York zaslúžili. Podľa Gyurcsánya kritizoval Orbánov postoj americký prezident George Bush aj počas ich terajších rokovaní.
"Vládny postoj mal podiel na tom, že Bush nechcel na počiatku roku 2002 Orbána prijať," potvrdil verejnoprávnej televízii politológ maďarského pôvodu a dlhoročný spolupracovník amerického ministerstva zahraničia Charles Gati. Nevedel však povedať, či to Bush Gyurcsányovi aj teraz spomenul.
Fidesz sa obrátil na amerického veľvyslanca v Budapešti, aby mu zistil, či prezident Orbána naozaj kritizoval. Na výsledok však nepočkal a v sobotu premiéra vyzval, aby sa verejnosti ospravedlnil. Podľa Fideszu sa Bush iba všeobecne zaujímal o politickú situáciu v Maďarsku, Gyurcsány mu až následne pripísal slová kritizujúce domácu pravicu.