ickom cintoríne pochovaných predkov. Neraz sa mu tu však naskytol pohľad na otvorené truhly a váľajúce sa kosti nebožtíkov. Cintorín často navštevujú zlodeji v domnienke, že v hrobkách nájdu zlato.
Na cintoríne sa nepochováva už od roku 1958. "Cintorín patrí do chráneného pamiatkového fondu pre množstvo cenných kamenosochárskych diel. Je tu pochovaných vyše 150 významných osobností, ktoré preslávili nielen Levoču, ale aj Slovensko" povedal Tinaj. Miesto večného odpočinku tu našli napríklad Gustáv Hoepfner, vlastník tatranských hotelov, či evanjelický biskup Christian Pfannschmiedt.
Z cintorína zmizlo alebo bolo zdemolovaných veľa umelecky cenných náhrobkov. Pozostalí v snahe dať cintorín do dôstojného stavu a zabrániť vandalskému vyčíňaniu pred časom založili občianske združenie. Jednotlivé prípady hlásili aj na polícii.
Zlodejské vyčíňanie už presiahlo hranice trpezlivosti miestnych evanjelikov. Preto vstup do hrobky biskupa Pfannschmiedta jednoducho zamurovali. "Máme podozrenie, že zlodeji si opäť našli cestičku. Na chodníku pri hrobke sme pod lístím znova našli ľudské lebky, nemáme však dôkaz, že ide práve o túto hrobku," myslí si Tinaj.
Cintorín spravuje mesto Levoča. Ako nás informovala prednostka na mestskom úrade Gabriela Lisoňová, technické služby mesta postupne dávajú pováľané náhrobky do poriadku. "Do konca tohto roka ešte ostáva pätnásť pomníkov," upresnila. Okrem toho mestskí policajti častejšie hliadkujú v blízkosti cintorína, a mesto dalo do lámp verejného osvetlenia nainštalovať výkonnejšie žiarovky.
V blízkej budúcnosti miestni reštaurátori zrenovujú dva pomníky, ktoré sú kultúrnymi pamiatkami. Náklady uhradí nemecká nadácia.
(kar)