Pakistanský vojak rozdáva prikrývky z humanitárnej zásielky určenej pre obete silného zemetrasenia v okolí Balakotu. FOTO - TASR/AFP |
Medzi obete ničivého zemetrasenia v Pakistane cez víkend pribudli vojaci, ktorí dopravovali humanitárnu pomoc do najpostihnutejších oblastí. Posledné údaje o obetiach zemetrasenia hovoria asi o 38 tisíckach mŕtvych a 62-tisíc zranených.
Pakistanské vojenské velenie v sobotu večer oznámilo, že bolo prerušené spojenie s vrtuľníkom Mi-17. Neskôr v noci potom našli trosky stroja pri severopakistanskej dedine Bagch.
Štyria dôstojníci a dvaja vojaci, ktorí boli na palube, zahynuli. Vrtuľník chvíľu pred katastrofou vysadil tím záchranárov v pakistanskom Kašmíre. Piloti sa rozhodli vrátiť sa na základňu aj napriek veľmi zlému počasiu, čo bolo pravdepodobne príčinou havárie.
Podľa pakistanského ministerstva vnútra zostalo po zemetrasení 3,3 milióna ľudí bez strechy nad hlavou a hmotné škody sa odhadujú na 5 miliárd dolárov. Počasie, predovšetkým silné dažde, značne komplikujú záchranné práce.
Pátranie po živých ľuďoch zavalených v troskách spadnutých budov bolo oficiálne už zastavené, ale potreba dodávok potravín, stanov, prikrývok a liekov je stále obrovská. Do niektorých odľahlých dedín sa doteraz nedostal žiadny humanitárny náklad. V sobotu našli posledného živého človeka pod sutinami. Dvojročné dievčatko záchranári vytiahli až potom, čo vláda navrhla zastavenie pátrania a nasadenie ťažkej techniky.
Najťažšia je situácia v Kašmíre. Vodcovia pakistanskej a indickej časti Kašmíru sa dokonca cez víkend zhodli na tom, že treba otvoriť hranicu, napriek tomu, že predstavuje frontovú líniu medzi obidvomi krajinami. Ide o to, aby sa k ľuďom dostala pomoc čo najrýchlejšie. India a Pakistan bojujú o Kašmír niekoľko desaťročí.
Aj preto pakistanský prezident Parvíz Mušaraf odmietol ponuku na vyslanie záchranného vojenského tímu do Kašmíru a prijal iba humanitárne zásielky. Vodca pakistanského Kašmíru Sarda Sikandar Chajat Chán však v sobotu vyhlásil, že spolupráca s indickými záchranármi môže spasiť veľa životov.
Práve v Kašmíre sú dediny, kam sa ešte nikto nedostal. Indické rádio dokonca oznámilo, že niekoľko indických vojakov už pakistanskú hranicu v Kašmíre prekročilo, ale Islamabad tieto správy označil za klamstvo a prezident Mušaraf vysvetlil svoj odmietavý postoj tým, že ide o príliš "citlivý problém".
Obyvatelia pakistanskej časti Kašmíru sú však krajne nespokojní s koordináciou záchranných prác a obviňujú svoju vládu z neschopnosti. Podľa nich indická strana situáciu zvláda oveľa lepšie. Šéfka Demokratickej strany seniorov v indickej časti Kašmíru Mechbuda Muftí situáciu komentovala slovami: "Ak si nedokážeme pomôcť v tejto chvíli, tak je otázka, či to dokážeme ešte vôbec niekedy".
Autor: agentúra Epicentrum pre SME