Svetlo na konci tunela: Slovensko bude na olympiáde reprezentovať ukrajinský rodák Igor Macipura. |
ročného Igora Macipuru.
Na Schäferovom memoriáli skončil síce až ôsmy v pozícii druhého náhradníka, ale v sobotu popoludní nám už šéf nášho zväzu Jaroslav Burian s úľavou avizoval: "Má miestenku." Večer to na webovej stránke potvrdila i svetová korčuliarska federácia.
Belgičania, ktorým Kevin van der Perren na marcovom svetovom šampionáte v Moskve ôsmym miestom vybojoval dve miesta do Turína, oznámili, že druhého sa vzdávajú, lebo ho nemajú kým obsadiť. Zároveň sa jediného miesta zriekol Izrael: Roman Serov, ktorý na marcovom svetovom šampionáte v rodnej Moskve v jeho drese skončil trinásty, totiž dodnes nemá izraelské občianstvo.
Štart na olympiáde bez neho je vylúčený. Igor Macipura sa takisto narodil ako občan bývalého ZSSR: na Ukrajine v Kyjeve. Navyše väčšinu roka trénuje v Spojených štátoch. No na rozdiel od Serova má občianstvo novej krajiny a nikdy nijakú inú nereprezentoval. Ani ZSSR, ani Ukrajinu, ani USA. Až vo Viedni Slovensko.
Macipura sa v decembri 2004 objavil v Ružomberku na majstrovstvách Slovenska ako člen MKK Gorenje Nitra a vyhral. "Nerátal som, že príde Američan," ironicky glosoval zdolaný obhajca Juraj Sviatko. Keď ho Macipura zdolal aj na Nepelovom memoriáli, zväz mu dal šancu štartovať na dodatkovej olympijskej kvalifikácii.
V USA o ňom vedia viac, ako u nás. S mamou (otca vraj nikdy nepoznal) sa za more presťahoval, keď mal dvanásť rokov. Najprv jazdil v San Franciscu, posledné dva roky v Ashburne v štáte Virginia, kde pôsobí ruský tréner Rašid Kadyrkajev. Pred štyrmi rokmi skončil na americkom šampionáte nováčikov tretí a vlani medzi juniormi ôsmy, a to len preto, že pokazil voľný program, po krátkom viedol.
"Výborný skokan, potrebuje dotrénovať len piruety a krokové pasáže," myslí si šéf slovenského zväzu. "Keď vyskáče všetko, čo vie, v pohode bude končiť v Európe v prvej desiatke."
"Veľmi skromný chlapec, zjavne skromnejší ako mnohí z našich reprezentantov," pochvaľuje si Burian. "Študuje strednú školu a privyrába si dvoma brigádami."
Z Ameriky priletel na Slovensko pred dvoma týždňami bez batožiny, ktorá kdesi stvrdla. "Len s tým, čo mal na sebe. Ešteže kostýmy si po Nepelovom memoriáli nechal tu," vykresľuje Burian. "Korčule, aby mohol trénovať, sme mu však museli zohnať, čo nebolo jednoduché, lebo má malú nohu, sedem a pol, ako málokto z našich. Deň pred odchodom do Viedne dorazil aspoň jeden z jeho dvoch kufrov, a v nich jeho druhé, staré korčule. V nich odjazdil viedenskú kvalifikáciu. Druhý kufor s jeho novými korčuľami dodnes trčí na niektorom z letísk."
Koniec dobrý, všetko dobré. Po piatkovom úvodnom partnerovom pošmyknutí a dvoch nepodarených zdvíhačkách vo voľnej jazde športovej dvojice Beständigová-Futáš, ktorá mala byť tromfom slovenského krasokorčuľovania, sa zdalo všetko stratené. Možno sa však naskytne šanca na olympijský štart aj jej. Po tom, ako sa v sobotu Poliaci oficiálne vzdali jedného z dvoch vybojovaných miest, turínsku miestenku získal Uzbekistan a slovenská športová dvojica sa posunula na miesto prvého náhradníka.
Kto má miestenku na ZOH
V krasokorčuľovaní bude na zimnej olympiáde 2006 štartovať po 30 mužov a žien, 24 tanečných párov a 20 športových dvojíc. Kľúčovou kvalifikáciou boli MS 2005 v Moskve, vo Viedni sa rozhodovalo iba o zvyšných miestach (po 6 v sólových kategóriách a po 4 v párových).
Posledné výsledky viedenskej dodatočnej kvalifikácie - ženy: 1. Jan (Čína) 140,81, 2. Kim (KĽDR) 130,62, 3. Maxwellová (Lux.) 120,34, ... (Rum.) 115,20,... 17. Belenyesiová (SR) 95,99, tance: 1. Drobiazková, Vanagas (Litva) 184,22, 2. Fraserová, Lukanin (Azerb.) 156,18, 3. Beierovovci (Nem.) 148,20.