Predklon olympijských šéfov

Kanadskej krasokorčuliarskej športovej dvojici Jamie Salová, David Pelletier udelili v Salt Lake City dodatočne zlaté medaily, ktoré pôvodne dostali iba Rusi Anton Sicharulidze a Jelena Berežná, kým Kanaďanom patrilo striebro. Rozhodli tak členovia exekut


Ruský krasokorčuliarsky pár Anton Sicharulidze a Jelena Berežná na sobotňajšom stretnutí ruských olympionikov s novinármi v Ruskom dome v Salt Lake City. FOTO - TASR/AP




Kanadský krasokorčuliarky pár Jamie Salová a David Pelletier sa smeje na sobotňajšej tlačovej konferencii v Salt Lake City.



FOTO - TASR/AP

Kanadskej krasokorčuliarskej športovej dvojici Jamie Salová, David Pelletier udelili v Salt Lake City dodatočne zlaté medaily, ktoré pôvodne dostali iba Rusi Anton Sicharulidze a Jelena Berežná, kým Kanaďanom patrilo striebro. Rozhodli tak členovia exekutívy Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Tí v piatok akceptovali návrh Medzinárodnej korčuliarskej federácie (ISU).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pointa je v tom, že francúzska rozhodkyňa Marie-Reine Le Gougnová najskôr ústne priznala (potom odvolala), ale nakoniec písomne potvrdila, že hlasovala v prospech Rusov „pod určitým tlakom“. Nejasné priznanie potom v americkej hystérii verejnosti a médií zrejme prinútili výkonný orgán MOV konať tak, ako konal, hoci siahol na princípy krasokorčuliarskeho rozhodovania a tohto športu vôbec. Pravda, suspendovanie Le Gougnovej, zatiaľ na neurčitý čas, má svoje opodstatnenie.

Zrejme bude dohra

Známa slovenská rozhodkyňa Felicitas Babušíková, so skúsenosťami z majstrovstiev sveta i olympiád, sa pridala k názorom, že rozhodnutie MOV je v tomto štádiu veľmi nebezpečným precedensom a prípad sa zrejme „dohrá“ pred súdom. Rozhodcovia i pretekári podpisujú pred súťažami vyhlásenie, že budú rozhodovať a pretekať v zmysle pravidiel ISU a čestného športového zápolenia. Ak to nedodržia, bude sa porušením tohto prvého princípu zaoberať arbitrážny športový súd v Lausanne.

SkryťVypnúť reklamu

Naša rozhodkyňa na adresu svojej francúzskej kolegyne uviedla: „Ak teda cítila tlaky, mala ich predniesť pred súťažou. Na toto naše pravidlá myslia. Mala ísť za vrchným rozhodcom alebo dokonca za prezidentom ISU. Neurobila to, mala teda mlčať.“ Felicitas Babušíková aj veľmi pragmaticky vysvetlila, prečo mali zostať na prvom mieste Rusi. „Po krátkom programe nikto neprotestoval. Vyhral ho Sicharulidze s Berežnou. Francúzku diskvalifikovali za rozhodovanie vo voľnej jazde, ktorá sa teda skončila remízou 4:4. Aj najjednoduchšie počty dávajú konečný rezultát jeden a pol pre Rusov a dve pre Kanaďanov.“

Rebrandt či Picasso?

Krasokorčuľovanie je jedným zo športov, kde je rozhodca vlastne sudcom. Nedbá len na čistotu pravidiel, ale určuje poradie. V tomto športe má sťaženú úlohu ešte v tom, že nemôže dať na rovnaké miesto dvoch pretekárov, nesmie určiť výsledok ex equo, vždy je východisko, ktoré určuje rozdiel. Vyťahovanie prípadov odobratia a prisúdenia medailí z iných športov na potvrdenie správnosti rozhodnutia je scestné. Krasokorčuliarske hodnotenie je totiž úplne osobitné. F. Babušíková uviedla svoj pocit, že niekedy musí rozhodnúť, „či je lepší Rebrandt, alebo Picasso“.

SkryťVypnúť reklamu

Bude rozhodovať

potleskomer?

Americké médiá, ktoré sa hrdo priznávajú k svojmu podielu na chorom ortieli, uverejňujú internetové hlasovania fanúšikov s výsledkom 85 % proti 15 % v prospech postupu exekutívy. Opierajú sa o názor fanúšikov, akoby v krasokorčuľovaní rozhodoval potleskomer alebo „spýtajme sa publika“. Zarážajúco pitvú postup Francúzky, ale rozhodnutia Ukrajinca, Číňana, Rusa a Poľky, ktorí tiež dali Kanaďanov na druhé miesto, považujú za normálne. Duch železnej opony v športe stále straší.

Felicitas Babušíková sa pozrela na obe dvojice odborne. Priznala, že sú veľmi vyrovnané, aj to, že Sicharulidze pri dvojitom axeli kiksol. Napokon známku za technickú hodnotu dostali všeobecne vyššiu Salová s Pelletierom, rozdiel bol v ponímaní umeleckej hodnoty. Divákovi sa aj menej náročné môže zdať krajšie. „Číňana a Poľku veľmi dobre poznám. Neexistuje, že by boli niečím ovplyvnení. Sú to skvelí odborníci. Kanaďania síce jazdia krásne vláčne oblúky, ale Rusi do nich ešte vkladajú krokové figúry. Ich práca nôh je podstatne zložitejšia.“

SkryťVypnúť reklamu

Holywoodsky námet

Zámorie má teda nových hrdinov. Jamie s Davidom po oznámení o zlatých medailách pre oba páry v piatok večer na saltlakecityjskom Medals Plaza pomáhali gitaristovi, tancovali rokenrol, okázalo sa vytešovali. Mladí Kanaďania dostali už hollywoodsku ponuku. Skutočne, je to námet na riadne gýčovitý a sladkastý scenár, hoci vlastne ide o vážny problém najstaršieho zimného olympijského športu (bol už v programe letnej olympiády 1908 v Londýne). Aj prezident USA George W. Bush, ktorý mimochodom pri slávnostnom otvorení porušil všetky pravidlá slušných mravov a do stáročie zaužívanej formulky o otvorení vpašoval vyjadrenie „zastupujúc hrdý, rozhodný a vďačný národ“, si na tlačovke v Bielom dome šplhol u vďačného národa odpoveďou: „Myslím si, že udelenie zlatých medailí pre oba páry je správnym rozhodnutím.“

SkryťVypnúť reklamu

MOV podľahol americkému tlaku, podlízavo si vypýtal potlesk usporiadateľskej krajiny.

PETER FUKATSCH

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 410
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 266
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 407
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 730
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu