dôchodkového systému.
Napriek tomu vláda požiadala Svetovú banku o ďalšie peniaze, aby mohla zaplatiť expertov, ktorí jej budú radiť pri obhajobe reforiem. Banka vláde na tento účel poskytla formou grantu nenávratne 350-tisíc dolárov. Aby vláda grant dostala, musela splniť podmienku, že sama prispeje sumou 117-tisíc dolárov. Spolu na propagáciu reforiem mala vláda teda k dispozícii ďalších 467-tisíc dolárov, čo bolo zhruba 15 miliónov korún.
Výsledkom grantu je dokument Strategický plán komunikácie o reformách. Opozícia v tejto súvislosti vládnym stranám vyčíta, že si za peniaze Svetovej banky a daňových poplatníkov kúpili nákladnú propagačnú kampaň. Len na ilustráciu, podľa dovtedy platného zákona boli výdavky politických strán na propagáciu pred voľbami do parlamentu obmedzené sumou 12 miliónov korún vrátane DPH.
Strategický plán komunikácie o reformách bol najvyšším grantom, ktorý Svetová banka minulý rok poskytla ktorejkoľvek vláde v strednej a východnej Európe. Zástupkyňa pobočky banky na Slovensku Ingrid Brocková vtedy pripustila, že keby si Slovensko od banky predtým nepožičiavalo na zdravotnícku a dôchodkovú reformu, grant by zrejme nedostalo.
Vláda pritom pri schvaľovaní žiadosti o grant informovala, že je veľkorysým darom a príspevkom Svetovej banky k zvýšeniu informovanosti občanov o reformách.
Otázkou zostáva, či vláda pôžičku vo výške 90 miliónov eur skutočne potrebovala. V pripomienkovom konaní k úverom Svetovej banky ministerstvo vnútra tvrdilo, že ide o "dvojnásobné preplácanie štátnej inštitúcie z peňazí daňových poplatníkov". Malo tým na mysli, že pôžička bude kryť činnosti, ktoré by malo ministerstvo zdravotníctva zvládnuť v rámci svojich riadnych úloh, krytých štátnym rozpočtom. Neskôr už rezort vnútra na tejto pripomienke netrval.
Premiér Mikuláš Dzurinda obvinenia opozície zo zneužitia grantu odmieta. "Domnievam sa, že model financovania tohto grantu je štandardný. Zrejme, keby štandardný nebol, tak by sme ani takúto ponuku nedostali," povedal premiér včera.
Vláda podľa neho nenesie zodpovednosť za kontroverzné formulácie v pláne komunikácie. "Niekomu sa v dokumente nepáči taká alebo onaká formulácia, nie je to však chyba vlády." Podľa premiéra si rozumný človek nechá poradiť a je na každom ministrovi "do akej miery si tú alebo onú radu" expertov osvojí. (iš, sp)