BRATISLAVA - Pojednávanie v kauze kyselinári bolo včera odročené na neurčito. Súd počas dvoch týždňov vypočul obžalovaných a niekoľko svedkov. Dôležité boli svedectvá dvoch chránených a jedného utajovaného svedka, ale aj priznanie Petra L., jedného zo spoluobžalovaných, k podielu na vraždách.
Okrem priznania súdu ozrejmil Peter L. aj úlohu hlavných podozrivých Rastislava Š. a Jozefa K. Tí obvinenia vytrvalo popierajú a o Petrovi L. tvrdia, že klame, aby zakryl svoje konanie.
Tento týždeň pred súdom vystúpila aj vdova po hlave skupiny Františkovi Mikerovi. On mal stáť za zorganizovaním fingovaného obchodu s bezcenným softvérom prostredníctvom nastrčených firiem a za vraždami nastrčených konateľov. Aj on nakoniec dopadol rovnako. Vdova Mikerová súdu povedala, že jej manžel krátko pred zmiznutím hovoril aj o inej vražde a nevydarenom pokuse o vraždu.
Súdni znalci označili členov skupiny za osobnosti s psychopatickými črtami, ktoré však nie sú nenapraviteľné. Zároveň súdny psychiater nevylúčil, že by na slobode mohli svoje vyčíňanie zopakovať.
Súd prebieha v Ústave na výkon väzby v Bratislave za prísnych bezpečnostných opatrení.
(rp)
V kyseline skončil aj africký premiér Lumumba
Podobný osud ako obete našich kyselinárov mal v roku 1961 aj premiér Konžskej republiky Patrice Lumumba. Aj on skončil po zavraždení rozleptaný v kyseline. Pochádzala z blízkych belgických baní.
Lumumba bol bojovníkom proti kolonializmu a rasizmu. Potom, čo sa dostal k moci, však začali v krajine ozbrojenci patriaci pod jeho vedenie násilie proti tamojším belochom. Do Konga vyslala OSN jednotky, zabíjanie mali potlačiť aj belgickí elitní vojaci. Lumumbu nakoniec zajala jednotka európskych žoldnierov, ktorých si najal veliteľ nacionalistov v jednej z provincií. Tí istí ľudia ho aj brutálne zavraždili.
V roku 2002 Belgicko oficiálne priznalo účasť na týchto udalostiach. Lumumba je pre mnohých mučeníkom. Tvrdia, že zomrel pre svoju ľavicovú politiku, ktorá bola pre bývalých kolonialistov neprijateľná. (rp)