prídu. V takomto prípade majú dve možnosti. Buď odísť do predčasnej penzie, alebo sa, v nádeji na návrat k práci, zaevidovať na úrade práce.
Čo je lepšie? Jedno i druhé má svoje výhody aj nevýhody.
Navonok sa odchod do predčasnej penzie každému neoplatí. Čím skôr z práce odíde, tým nižší dôchodok mu vymerajú a naopak. Situácia sa môže zmeniť tým, že nižšie dôchodky sa majú zvyšovať väčšmi ako tie vyššie a nejeden predčasný dôchodok sa výškou bude približovať k vyšším "nepredčasným" dôchodkom. Okrem toho, zákon umožňuje predčasný dôchodok poberať aj počas zamestnania, alebo naopak, privyrábať si popri predčasnom dôchodku. Umožňuje aj zvýšenie predčasného dôchodku za tento čas, "bez ohľadu na to, či sa dôchodok vyplácal", pripomína Lýdia Výborná zo Sociálnej poisťovne.
Dať sa zaevidovať na úrade práce, teda stať sa evidovaným nezamestnaným, má napohľad viac nevýhod. Hoci takémuto človeku úrad do istej miery nahrádza stratený príjem - dávkou v nezamestnanosti, z príslušnosti k armáde nezamestnaných mu vyplýva aj mnoho povinností. Päťdesiatnikovi môže pripadať nedôstojné až ponižujúce pravidelne úrad navštevovať a dokazovať mu záujem. Výhodou, aj keď určite nie pre všetkých, je možnosť získať nenávratný príspevok na podnikanie.
Tí, čo nárok na predčasný dôchodok nemajú, majú jediné východisko - dať sa zaevidovať ako nezamestnaní. (joč)