FOTO |
Pri teplom popoludní ešte občas ožívajú letáče a nájdu sa aj včely vracajúce sa s posledným jesenným peľom.
Okrem preliečovania proti kliešťovitosti nemá včelár do včelstiev zasahovať. Na zimné prikrytie je ešte skoro, matky by sa mohli znovu rozplodovať, čo nie je z hľadiska ničenia parazita Varroa destructor žiaduce.
Trochu si oddýchneme od včelích žihadiel a môžeme sa sústrediť na práce vo včelnici. Treba vytriediť rámiky. Medzistienky zle vystavané alebo pokazené trúdovinou, rámiky poškodené pri vytáčaní či tmavé plásty, ktoré sme vybrali z plodiska, patria do "paráka" či do výrobne medzistienok. Výťažnosť vosku zo starého diela pri použití klasických parákov je nízka. Pri spočítaní nákladov na energie a prácnosti je výhodnejšia výmena vyrezaného diela za medzistienky priamo vo výrobnom závode. Iné je to pri odstredivých "voskotopkách" (kapacita 25 až 30 rámikov typu B). Výťažnosť i kapacita je oveľa väčšia, preto sa oplatí spracovať vosk doma. Na škodu veci je len to, že pre vyššiu technickú náročnosť, a tým aj cenu, sú uvedené stroje málo rozšírené.
Prvá dekáda mesiaca, keď ešte môžu denné teploty cez poludnie vystúpiť na 18 až 20 stupňov, je vhodná na farbenie a dezinfekciu úľov výmenným spôsobom. To znamená, že pri 10 až 15 rezervných úľoch, vrátane odnímateľného dna, v jeden deň preložíme včelstvá do obnovených úľov. Pôvodné úle do večera vydezinfikujeme, obnovíme ich vonkajší náter, respektíve urobíme drobnú opravu. Ak nám to počasie umožní, na druhý deň tento pracovný postup zopakujeme. Pri prekladaní včelstiev do vynovených úľov súčasne sledujeme kondičný stav včelstiev. Na základe získaného prehľadu môžeme doplniť chýbajúce zásoby a posilniť alebo spojiť včelstvá. Koncom októbra zostávajú včelstvá bez plodu. Nastáva teda príležitosť na radikálny zásah proti klieštikovi. Používajme iba liečivá, ktoré sú účinné (exspiračná lehota ešte neuplynula) a aplikujme ich podľa návodu výrobcu. Nesnažme sa uplatňovať rôzne zlepšovacie návrhy (vháňanie spaľovaného liečiva pomocou ventilátora) a neaplikujme nadbytočné dávky liečiva! Predimenzovanie, ale aj poddimenzovanie vedú k odolnosti parazita. Obsah oplodniačikov vyčistime od zvyškov cukromedového cesta a dielo vyrežme skôr, ako sa stane obeťou vijačky voštinovej.
Včelstvá zbytočne nevyrušujeme, pretože zimný chumáč je už sformovaný. V bezletovom období (teploty pod 10 až 12 stupňov) sa veľa včiel, ktoré z chumáča spadnú, už doňho nevráti, pretože zachladnú. Počas chladnejších dní triedime včelárske zariadenie a poškodené kusy pripravíme na opravu.
Autor: Ing. TIBOR JÓKAY