Výskyt škôd na cesnaku obmedzia preventívne opatrenia. FOTO - IT |
Na jar po vysiatí semien alebo po vysadení strúčikov vniká háďatko zhubné do mladých rastliniek, kde sa živí bunkovými šťavami. Napadnuté semenáčiky sú zdeformované a majú skrútené lístočky. Veľmi postihnuté rastliny žltnú a schnú. Na cibuli a cesnaku hnije okrem toho ich báza, v dôsledku čoho v čase zberu zvyčajne nemajú korene. Napadnutie sa prejavuje väčšinou v ohniskách, nebýva plošné.
V rastlinách sa vyvíja viac generácií háďatka, ktoré sa s rozpadom rastlín dostávajú späť do pôdy. Škodca sa vyskytuje častejšie v ťažkých pôdach a vyžaduje si primeranú vlhkosť a stredné teploty. V pôde je schopný prežiť niekoľko rokov v neaktívnom stave. Okruh hostiteľských rastlín má veľmi široký. Ohrozené sú najmä cibuľa, cesnak, hrach, fazuľa, mrkva, zeler a repa, menej okrasné rastliny a buriny. K hospodársky významným škodám dochádza predovšetkým v rokoch s vlhkou a chladnou jarou.
Na obmedzenie škôd je najlepšie použiť preventívne opatrenia. Po zbere v jeseni treba odstrániť všetky poškodené rastliny, ako aj pozberové zvyšky. Dôležité je dodržiavať osevný postup - na pozemku s napadnutými rastlinami nesmieme najmenej 4 až 6 rokov pestovať hostiteľské rastliny. Na výsadbu používame len zdravý, mechanicky nepoškodený a háďatkom nenapadnutý materiál. Pri cibuľovinách je účinné urobiť počas vegetácie tri negatívne výbery (v druhej polovici mája, v júni a začiatkom júla), pričom odstránime podozrivé rastliny. Porasty majú byť bez burín.
Pri priamej ochrane sa používa sterilizácia pôdy v skleníkoch horúcou parou.
Z chemických spôsobov ochrany sa pri cesnaku uplatňuje morenie v 5-percentnej Sulke. Morí sa sadivo napadnuté alebo podozrivé z napadnutia, zdravý výsadbový materiál sa takto neošetruje. Sadivo cesnaku sa máča v roztoku
6 až 12 hodín. Uvedené prípravky sa nesmú miešať s fungicídnymi moridlami. Ak chceme cesnak moriť aj proti hubovým chorobám (strúčiky sa máčajú 20 minút v suspenzii povoleného fungicídu), moríme ich preto najprv v Sulke. Namorené strúčiky môžeme hneď vysádzať. Ak cesnak sadíme neskôr, strúčiky osušíme a uložíme do suchého chladného skladu. Výsadba po morení má nasledovať najneskôr do 7 dní.
Prirodzenými nepriateľmi háďatka zhubného sú dravé druhy pôdnej fauny a užitočné huby z rodov Arthrobotrys a Dactylaria.
Autor: Ing. STANISLAV BAROK