Som vydatá 30 rokov, pri sobáši som prijala manželovo meno. Dnes by som sa chcela vrátiť k svojmu pôvodnému menu. Chcela by som vedieť, čo všetko k tomu potrebujem, koľko ma to bude stáť a či aj deti (majú už 25 rokov) majú možnosť vybrať si a tiež požiadať o zmenu mena po matke, za akých finančných podmienok a čo k tomu potrebujú.
Alica
Zmenu priezviska upravuje zákon č. 300/1993 Z. z. o mene a priezvisku a sčasti aj zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine. Zákon o mene a priezvisku upravuje jednak osobitný spôsob zmeny priezviska, ktoré prijal jeden z manželov pri uzavretí manželstva (túto možnosť priznáva aj zákon o rodine), jednak všeobecnú možnosť zmeny priezviska na základe povolenia príslušného matričného úradu.
Podľa zákona o mene a priezvisku manžel, ktorý prijal pri uzavretí manželstva priezvisko druhého manžela, môže do jedného mesiaca od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva oznámiť matričnému úradu, do ktorého matriky je vykonaný zápis o uzavretí manželstva, že opäť prijíma priezvisko, aké mal pred uzavretím manželstva. Uvedené právo rozvedeného manžela upravuje aj zákon o rodine, tento zákon však s účinnosťou od 1. apríla 2005 ustanovuje v rozpore so zákonom o mene a priezvisku trojmesačnú lehotu na oznámenie o opätovnom prijatí predošlého priezviska. Vzhľadom na to, že zákon o rodine je neskoršou právnou úpravou, podľa môjho názoru platí od 1. apríla 2005 trojmesačná lehota.
Vo vyššie uvedenom prípade nepodlieha zmena priezviska povoleniu, stačí len oznámenie matričnému úradu o opätovnom prijatí predošlého priezviska. Matričný úrad vezme oznámenie na vedomie a poznačí ho v knihe manželstiev, o čom vydá oznamovateľovi potvrdenie.
Takýmto spôsobom však možno zmeniť priezvisko len v prípade, ak došlo k právoplatnému rozvodu manželstva a môže dôjsť len k zmene priezviska rozvedeného manžela, nie priezviska spoločných detí rozvedených manželov.
Z uvedeného vyplýva, že zmena priezviska vašich plnoletých detí a v prípade, ak nedošlo k rozvodu manželstva, alebo ak uplynula vyššie uvedená lehota na oznámenie o opätovnom prijatí predošlého priezviska, ako aj zmena vášho priezviska, je možná len na základe povolenia príslušného matričného úradu. Matričný úrad môže zmenu povoliť, najmä ak ide o hanlivé, výstredné alebo smiešne priezvisko, alebo ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa. Odôvodnenosť žiadosti na povolenie zmeny posudzuje matričný úrad.
Matričný úrad povoľuje zmenu priezviska na základe žiadosti žiadateľa. Ak ide o zmenu priezviska, ktoré je spoločným priezviskom manželov, jeho zmenu možno za trvania ich manželstva povoliť len na základe spoločnej žiadosti oboch manželov.
Žiadosť sa podáva na matričnom úrade podľa trvalého, prípadne posledného trvalého pobytu žiadateľa. Žiadosť musí byť písomná a musí obsahovať náležitosti uvedené v paragrafe 11 zákona o mene a priezvisku.
Výška poplatku za zmenu priezviska závisí od spôsobu a dôvodov jeho zmeny. Podľa zákona o správnych poplatkoch je zmena priezviska u rozvedeného manžela od poplatku oslobodená, ale zákon o správnych poplatkoch nezohľadňuje zákonom o rodine predĺženú lehotu na takéto oznámenie a naďalej uvádza, že oslobodenie sa vzťahuje na prípady oznámené do jedného mesiaca po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o rozvode manželstva. Keďže však nejde o povolenie zmeny priezviska, takáto zmena priezviska nie je podľa môjho názoru predmetom poplatku, aj keď by bola v rámci novej lehoty oznámená po uplynutí jedného mesiaca od právoplatnosti rozvodu.
Poplatok za povolenie zmeny hanlivého, výstredného, smiešneho, skomoleného alebo cudzojazyčného priezviska je 100 korún, za povolenie zmeny priezviska maloletých detí 1000 korún, v ostatných prípadoch podlieha povolenie zmeny priezviska poplatku vo výške 3000 korún.