Na dedinách nie sú viacgeneračné rodiny zriedkavé

Umiestňovanie starých ľudí v penziónoch a domovoch je na našom vidieku stále ojedinelý jav. Troj- či štvorgeneračné rodiny žijúce pod jednou strechou nie sú ničím výnimočným. Slovenský vidiek žije väčšinou podľa starého modelu rodín - každá generácia ...

Sedemdesiatsedemročná Mária Kukučková a jej dvaja pravnuci žijú v štvorgeneračnej rodine v jednom dome a na jednom dvore v dedinke Lovča. Pre pani Máriu je najväčšou záľubou záhrada a starostlivosť o hospodárstvo. Keby o to mala prísť, stratila by zmysel života. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK


Umiestňovanie starých ľudí v penziónoch a domovoch je na našom vidieku stále ojedinelý jav. Troj- či štvorgeneračné rodiny žijúce pod jednou strechou nie sú ničím výnimočným. Slovenský vidiek žije väčšinou podľa starého modelu rodín - každá generácia má v rodine svoje postavenie a úlohy, ktoré si postupne posúvajú. Potvrdzuje to aj Mária Hrmová z obecného úradu v Lovči pri Žiari nad Hronom: "Za dlhé roky sa nestalo, že by rodina dala niekoho zo starých ľudí do penziónu. Mali sme jediný taký prípad, ale išlo o staršiu ženu, ktorá ostala úplne sama. Rodiny žijú u nás stále veľmi zomknuto."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aj v Lovči platí to, čo na väčšine slovenských dedín. Rodiny považujú za vnútornú potrebu postarať sa o svojich starších členov. Tí si zase vôbec nedokážu predstaviť, že by skončili v penzióne.

Žije tu niekoľko viacgeneračných rodín, ktorým nerobí problém navzájom fungovať.

Sedemdesiatsedemročná Mária Kukučková je najstaršou členkou štvorgeneračnej rodiny. Na spoločnom dvore už behajú jej dvaja pravnuci.

"Neviem si predstaviť, že by to malo byť inak. Keď potrebujem pomoc, vždy sa niekto nájde. Ja tiež rada pomôžem, kým ešte mám síl," hovorí pani Mária. Prázdny dom a dvor sú pre ňu nepredstaviteľné, hoci má postarané aj o súkromie. V dome má vlastný vchod, ak sa cíti unavená a chce byť sama, nemá problém. Vykurovanie je spoločné, čo pri dnešných cenách palív považuje deväťčlenná rodina tiež za výhodu.

SkryťVypnúť reklamu

Daniela, manželka vnuka pani Márie, tiež nepripúšťa, že by starká skončila v akomkoľvek dobre zariadenom penzióne. "To by nikto z rodiny nedovolil a nemysliteľné by to bolo aj pre starkú. Aj na dôchodku žije tým, že musí opatriť hydinu a postarať sa o záhradku. To je jej svet. Keby ho nemala, podľa mňa by stratila zmysel života. V mestách je to určite iné. Tam starí ľudia vlastne iba prejdú z jedného paneláka do druhého a spôsob života nemusia príliš meniť." Hoci Daniela s manželom uvažujú o tom, že si nájdu bývanie v meste a osamostatnia sa, stále váhajú aj kvôli deťom. "Rodina, kde žijú vedľa seba dve, tri generácie, je pre deti inšpirujúca. Tie moje sú síce malé, ale vnímajú to veľmi citlivo. Na svokrovcov a starkú sú citovo naviazané a asi by im bolo ťažko, keby sa na tom malo niečo zmeniť."

SkryťVypnúť reklamu

Model viacgeneračnej rodiny si pochvaľuje, hoci niekedy to mladých trochu obmedzuje. "Podstata je v tom, že každý z nás sa musí v niečom prispôsobiť a niečo zo svojho pohodlia či samostatnosti obetovať."

Ak má mladá rodina napríklad veľkorysé plány na prestavbu bývania, musí z nich poľaviť, lebo dom nepatrí im. Cítia sa trocha ako podnájomníci. Odlišné sú niekedy aj názory na výchovu detí.

Na druhej strane to má množstvo výhod. "Dokážeme si navzájom pomáhať a učíme sa rešpektovať názor druhého. Deti sa prirodzenou cestou učia aj vzťahom k starým ľuďom, a to im môže v živote iba osožiť."

(eta)

Dvanásťposchodový Ružinovský domov seniorov v Bratislave sa na pohľad ničím nelíši od okolitých panelákov, akurát v každej z 250 garsónok žije jeden dôchodca, prípadne manželský pár. Väčšinou sú penzionovaní, teda relatívne sebestační. Kto potrebuje, môže využívať upratovacie služby, lekársku ordináciu, rehabilitačné služby, predajňu potravín, stravovacie zariadenie aj vrátnicu-recepciu, dôležitú z hľadiska bezpečnosti. Na piatom poschodí je zrekonštruovaná hotelová časť pre tých, ktorí si vyžadujú vyššiu opatrovateľskú starostlivosť, neďaleko na lôžkovom oddelení sú ľudia so zhoršeným zdravotným stavom. Niektorí príchodom sem riešia len bytovú otázku a denne chodia za vnúčatami, iní, menej mobilní, vyhľadávajú tunajšie spoločenské akcie. "Sme ako taká malá dedina," hovorí riaditeľka Miriam Franklová. "Človek má svoje súkromie, a predsa nemusí byť sám."


FOTO SME - PAVOL FUNTÁL


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 762
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 599
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 738
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 627
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 600
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 348
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 123
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 247
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu