FOTO |
Fotografia ženy s deťmi je z roku 1924. Moja babka Mária Čalfová si ju dali urobiť, aby mali čo poslať mužovi do USA, kam odišiel za prácou ešte pred narodením svojej dcérky. Tá na fotografii vyzerá ako bábika, žiaľ, otca si nikdy nepoznala. Jej brat Štefan - môj otec - sa trápil na gazdovstve od svojich ôsmich rokov. Neskôr si babka najímali najmä na žatvu sluhov. Veľmi zaujímavé je, že babka na fotografii držia v pravej ruke tri ruže.
Môj otec, teda ten chlapec z fotografie, bol múdry človek. U nás boli stále ubytovaní miestni učitelia, ktorí dali otcovi veľa po stránke vzdelanostnej. Azda aj to prispelo k tomu, že po druhej svetovej vojne bol v obci Benkovce, okres Vranov nad Topľou, päť rokov richtárom. Mamka poskytovala učiteľom aj stravu. Bola vychýrená kuchárka i krajčírka a dlhé roky pracovala v zväze žien, organizovala kurzy šitia, varenia aj pečenia doma aj v okolitých obciach.
Dedko zomrel roku 1951 v USA. Po dlhoročnej práci v baniach mal podlomené zdravie. Pred návratom domov na Slovensko, asi z tej radosti, dostal infarkt. Mal už zbalené veci aj zakúpený lodný lístok.
Na dolnom obrázku z roku 1942 je sestra môjho otca, tá "bábika" z prvej fotografie, vľavo je moja mama, neskôr manželka Štefana, ktorý stojí na prvej fotografii pri malej sestričke. Obe dievčatá majú kroj, ktorý sa vtedy nosil. Moja mama ešte žije, má osemdesiattri rokov. Svojho svokra tiež nikdy nevidela.
Ing. Oľga Krajňáková,
Michalovce
Mnohí z vás si uchovávajú podobné spomienky na už nežijúcich blízkych, dokumenty o minulosti. V rodinách sa zavše s pietou, zavše rozpačito prekladajú z miesta na miesto fotografie a rôzne písomnosti z čias prastarých mám, otcov, strýkov, tiet, známych. A o tie ide: Zachráňme spoločne, čo sa ešte dá.
Čo konkrétne máme na mysli?
Posielajte nám fotografie obyčajných i nekaždodenných verejných udalostí, fotografie zo súkromného života, slávnostné i z práce. Zábery dedín, miest, dopravných prostriedkov, prírodných pamiatok. Pohľadnice i listy z čias mierových i z prvej a druhej svetovej vojny, z vojenčiny aj zo zámoria, od tých, čo tam odišli. Písomnosti, ako sú úradné oznámenia, osobné doklady, súdne rozhodnutia, zaujímavá súkromná i obchodná korešpondencia, denníky, pamätníky - slovom všetko, čo vydá svedectvo o dobe.
Časové ohraničenie: dozadu, do hlbín histórie nijaké, smerom k dnešku zhruba do polovice 20. storočia.
Tu treba vysloviť dôležitú prosbu: Bez určenia KTO je na fotografii, alebo ČO fotografia zobrazuje, z AKÉHO obdobia pochádza, k ČOMU sa viaže, prípadne bez ďalších informácií nie je fotografia či písomnosť dokumentom, nemá výpovednú hodnotu, a teda ju nemožno použiť.
Každý dokument treba očíslovať (tak, aby sa nepoškodil), a v osobitnom sprievodnom zozname uviesť k číslu popis, vysvetlivku, prípadne meno a adresu autora, ak je známy. A všetko označiť menom odosielateľa.
Ako to chceme použiť?
Najzaujímavejšie a najoriginálnejšie materiály uverejníme na stránkach SME a potom z nich spojovacím textom historik Dušan Kováč spolu s Vydavateľstvom Q 111 vytvoria originálnu publikáciu.
Dvadsiati vyžrebovaní účastníci tohto zberateľsko-záchranárskeho podujatia dostanú úspešnú knihu Dušana Kováča 20. storočie, storočie svetla - storočie temna (Slovensko v 20. storočí) a knihu Milana Lasicu: Piesne a iné texty.
Kam posielať materiály?
Vydavateľstvo Q 111, J. C. Hronského 4,
831 02 Bratislava
e-mail: Q111@stonline.sk
FOTO |